Reformer idealny

Wybrać reformer idealny to, jak się okazuje, bardzo trudna sprawa. Ilość firm i modeli jakie są dostępne na rynku osobę początkującą może konkretnie zmylić. Zatem spieszę z pomocą, by choć trochę ułatwić podejmowanie decyzji.

Reformer jest chyba pierwszym sprzętem na jaki kupno decydują się instruktorzy. Czasem o wyborze decyduje wygląd, panująca moda lub sugestia koleżanki po fachu. Co jednak warto wziąć pod uwagę nim się dokona wyboru? Zakładam, że jesteś już po swoim reformerowym kursie. Pytanie zatem, jaka to była szkoła? To wydaje mi się pierwsze i naprawdę ważne pytanie, które będzie decydowało o wyborze sprzętu. Jeżeli była to szkoła klasyczna będziesz szukać sprzętu z nurtu klasycznego i tu na ogół stawia się na bardzo znany Gratz, Balanced Body linię Contrology lub Legacy. Ewentualnie Bon Pilates i linię klasyczną

Jeśli natomiast była to szkoła nowoczesna, sprawa się komplikuje, gdyż możliwości wyboru jest znacznie więcej.

Drugie niezwykle ważne pytanie jakie musisz sobie zadać to jaki jest profil Twojego idealnego klienta. Opcji jest cała masa. Kobiety w ciąży i po porodzie, osoby starsze, osoby z problemami zdrowotnymi, sportowcy, osoby sprawne. Tak naprawdę każda z tych osób będzie potrzebowała trochę innego modelu reformera. Pracując z osobami z problemami zdrowotnymi (szczególnie popsute plecy, biodra i kolana), dobrze jest wybrać reformer odrobinę wyższy niż standardowy. Ułatwi im to siadanie i wstawanie z łóżka. Zdecydowanie nie sprawdzi się reformer bardzo niski. Super opcją jest Clinical z Balanced Body o dwóch wysokościach ramy, 41 i 61 cm.

Fajną sprawą w tym reform erze jest footbar przesuwany po całej długości ramy oraz możliwość dokupienia i zamontowania w miejscu footbara tzw T-bar, doskonałego w pracy prioprioceptywnej dla kończyn dolnych.

Następną ważną kwestią jest to na ile mamy rozbudowaną wyobraźnię. Oraz na ile chcemy modyfikować klientom ćwiczenia. Reformer klasyczny jest świetny do budowania siły, ponieważ ma wszystkie sprężyny tego samego, sporego, oporu. Reformery nowoczesne mają sprężyny o kilku stopniach oporu, dzięki czemu bez problemu wykona się na nich ćwiczenia na tak słabe struktury jak stożek rotatorów, jak i na wielkie mięśnie jak pośladki. Mając do wyboru różne opory sprężyn można budować lekcję zarówno stabilizującą, jak i siłową. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że reformery klasyczne wymagają siły do pełnego powrotu wózka, zupełnie inaczej niż reformery nowoczesne. Co poniekąd oznacza, że wózek wyhamowuje się tuż przed końcem ruchu i trzeba go dociągnąć by całkowicie wrócił do pozycji wyjściowej. Uniemożliwia to trochę pracę stabilizacyjną na jednej sprężynie czy wręcz bez sprężyn 😉 Generalnie zasada jest taka, że im więcej chcesz modyfikować ćwiczenia, zmieniać standardowe mocowania sprężyn, bawić się ruchem, tym lepiej zainwestować w reformer nowoczesny. Jeśli natomiast interesuje Cię konkretnie trening, siłowy, wytrzymałościowy, sportowy, zainwestuj w klasyczny reformer.

Zupełnie osobną kwestią są sprawy wizualne. Biały Allegro 2 z Balanced Body bił przez jakiś czas (a może i bije nadal) rekordy popularności właśnie przez swój wygląd. Estetyczny, modernistyczny, minimalistyczny, idealny do wystroju ekskluzywnego lub skandynawskiego.

Jeśli jednak preferujesz kolory dobierane indywidualnie, warto zapytać producenta o paletę barw skór pokrywających wózek.

Tak jak wśród reformerów klasycznych różnych firm nie ma zbytnich różnic, tak pomiędzy reformerami nowoczesnymi różnych firm jest bardzo wiele różnic. I tak na przykład spójrz na reformer Studio i Rialto od Balanced Body.

Zobacz jaką mają platformę do stania. Studio praktycznie jej nie ma, podczas gdy w Rialto jest całkiem spora. A teraz porównaj Rialto od Balanced Body do V2Max z Merrithew.

Zobacz jak położony jest wózek względem ramy. W V2max jest on na ramie, podczas gdy w Rialto jest wewnątrz ramy. A teraz spójrz na Garuda Reformer – widzisz różnicę w kształcie footbaru? Nie mówiąc już o rozdzielanym wózku?

Idealnie byłoby mieć szansę przetestować kilka reformerów i wybrać dla siebie ten najbardziej idealny. Gdy byłam w fabryce Balanced Body w Sacramento miałam możliwość ćwiczyć na praktycznie każdym produkowanym przez nich łóżku. Dzięki temu mogłam zobaczyć, ale także i poczuć różnicę w ich funkcjonowaniu. Z reformerami, jak widać, je podobnie jak z nauczycielem, najpierw zobacz, potem przetestuj, a następnie wybierz tego najlepszego dla siebie 😉

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: