Tajemnicze „centrum ciała” – część 1 – co i gdzie

„Pani Magdo, o co chodzi w tym Pilatesie?”

„Pani Małgosiu, o silne centrum ciała”…

Wiesz o co chodzi? Ja bym nie wiedziała. Naprawdę. Zatem dziś rozwiewam wszelkie wątpliwości i tłumaczę najdokładniej jak potrafię, o co chodzi z centrum ciała.

Ma ono wiele nazw m.in.:

-centrum ciała

-core

-centralna stabilizacja

-gorset mięśniowy

Jednak wszystko odnosi się do mięśni, które znajdują się w ogólnie pojętym brzuchu, środkowej części naszego ciała.

Balonik? Czyli o czym jest centrum ciała

 

Wyobraź sobie nadmuchany balonik. W swoim brzuchu. Jak na obrazku. Balonik ma swoje cztery strony:

imagelayer1
Mięśnie tworzące centrum ciała

 

  • przód balonika stanowi przednia, głęboko położona, ściana brzucha – mięsień poprzeczny brzucha
  • tył balonika to mięśnie przy dolnym odcinku kręgosłupa- mięsień wielodzielny lędźwi i czworoboczny lędźwi
  • górę – przepona
  • dół to wszystko co wyściela miednicę od wewnątrz – mięśnie dna miednicy

 

Mięśnie te, położone głęboko w naszym ciele, często w ogóle nie znane, o których nie mamy pojęcia, że istnieją, odpowiadają za stabilizację naszego ciała.

Gdzie, czyli trochę anatomii

Wiedząc już czym jest centrum ciała i jakie mięśnie je tworzą, warto napisać no nieco o nich od strony anatomicznej.

  1. Mięsień poprzeczny brzuchajest najgłębiej położonym mięśniem brzucha. Na nim leżą mięśnie skośne wewnętrzne, zewnętrzne i na samym końcu, tuż pod skórą, znajduje się mięsień prosty brzucha. Ten, który odpowiada za sześciopak 😉
abs.jpg
Mięśnie brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha jest dużym, płaskim mięśniem, który najprościej rzecz ujmując, zajmuje powierzchnię od zakończenia mostka, pod linią żeber, wzdłuż talii,

transversus_abdominis
Mięsień poprzeczny

pachwin aż do kości łonowej. Jego włókna, jak sama nazwa wskazuje, biegną poprzecznie do przebiegu kręgosłupa i kresy białej.

 

FUNKCJA: Mięsień poprzeczny brzucha zwęża klatkę piersiową, pociąga żebra w dół w kierunku do miednicy, jest mięśniem biorącym udział w wydechu. Dodatkowo stabilizuje tułów, odpowiada za równowagę między przednią a tylną ścianą ciała, oraz zwęża bądź rozszerza jamę brzuszną. Przy skurczu obustronnym powoduje zgięcie tułowia w przód. Skurcz jednostronny daje skręt tułowia w stronę skurczu.

 

slide_9.jpg
Mięśnie głębokie – widok z tyłu 

2. Mięsień wielodzielny lędźwi – generalnie mięsień wielodzielny biegnie wzdłuż całego kręgosłupa, zaczynając od kości krzyżowej, a kończąc na kręgu obrotowym odcinka szyjnego. Ma wiele miejsc będących przyczepem początkowym, w tym grzbietowa strona kości krzyżowej, grzebień biodrowy, powięź piersiowo-lędźwiowa i wyrostki kręgów odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego. Kończy się natomiast na wyrostkach kolczystych wszystkich odcinków kręgosłupa. Można rzec, że w pewien sposób oplata kręgosłup swoimi włóknami.

Dla nas, fascynatów Pilates, najważniejszy jest mięsień w odcinku lędźwiowym, gdyż właśnie ta jego część współtworzy nasze tajemnicze centrum ciała. Nie znaczy to jednak, że pozostała część wielodzielnego jest dla nas mało istotna. Wiadomo, że jeśli wejdzie nieprawidłowe napięcie w rejonie lędźwiowym, zostanie ono również przeniesione wyżej, do rejonu piersiowego, i na odwrót.

FUNKCJA: skurcz obustronny mięśnia wielodzielnego powoduje wyprost i stabilizację kręgosłupa. Podczas gdy skurcz jednostronny zgina kręgosłup do boku i rotuje go w stronę przeciwną.

img223. Mięsień czworoboczny lędźwi – jest mięśniem płaskim, o czterech bokach, położonym po obu stronach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przyczepia się do wyrostków kolczystych kręgów lędźwiowych oraz na grzebieniu biodrowym, kończy zaś na dolnym żebrze (XII) i wyrostkach poprzecznych kręgów lędźwiowych.

FUNKCJA: skurcz jednostronny odpowiada za zgięcie boczne kręgosłupa. Skurcz obustronny stabilizuje odcinek lędźwiowy i obniża XII żebro.

4. Mięśnie dna miednicy – to

ef5076
Mięśnie dna miednicy kobiety

mięśnie położone głęboko wewnątrz miednicy, wyściełające ją od wewnątrz. Można je przyrównać do pewnego rodzaju hamaka dla narządów wewnętrznych miednicy mniejszej, czyli inaczej narządów płciowych.

 

Mięśnie te pełną istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego, płciowego,a  także pokarmowego.

Ich nieprawidłowe działanie wpływa na trzymanie moczu, kału, oraz funkcje seksualne jak erekcja czy orgazm.

 

5. Przepona – ostania ale nie najmniej ważna. Jest mięśniem oddechowym, który podczas wdechu obniża się, a w czasie wydechu powraca na swoje miejsce.

 

O oddechu już mogliście przeczytać TU zatem wszyscy już wiemy jak niezwykle duży wpływ ma na nasze życie. A głównym mięśniem oddechowym w ciele człowieka jest właśnie przepona.

Przepona jest obszernym mięśniem, o kształcie kopuły, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Jest również miejscem, przez które przechodzą bardzo istotne naczynia (jak aorta czy żyła główna dolna), organy (przełyk) czy też nerwy.

W teorii istnienia centrum ciała ważny jest fakt, że przepona jest powiązana z mięśniem lędźwiowym czy czworobocznym lędźwi.

FUNKCJE: W pilatesie najważniejszą funkcją przepony jest funkcja oddechowa i stabilizacyjna. W czasie wdechu przepona obniża się nieznacznie uwypuklając brzuch, pozwalając by żebra rozeszły się na boki a klatka piersiowa otworzyła. Podczas wydechu przepona wraca na swoje miejsce, klatka piersiowa się zamyka, a żebra wracają na swoje miejsce. Prawidłowa praca przepony wpływa znacznie na stabilizację kręgosłupa.

IMG_1195a.jpg

Odpowiednia współpraca wszystkich mięśni tworzących centrum ciała poprawia stabilizację kręgosłupa i miednicy, a tak naprawdę całego ciała.

 

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

One thought on “Tajemnicze „centrum ciała” – część 1 – co i gdzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: