Stawy krzyżowo-biodrowe, cała prawda o…

Stawy krzyżowo-biodrowe mogą boleć, i to jak!

Z pojęciem side attica, czyli ból ze stawów krzyżowo-biodrowych lub rwa krzyżowo-biodrowa,  pierwszy raz zetknęłam się jakiś czas temu na Instagramie (to dowodzi temu, że social media nie zawsze służą tylko podglądaniu czyjegoś i upublicznianiu własnego życia). Nie ukrywam, że zaciekawiło mnie. Oczywiście wiedziałam, że stawy krzyżowo-biodrowe dają dolegliwości bólowe, jak one wyglądają i jak z nimi generalnie pracować. Nie wiedziałam jednak, że ma to swoją nazwę.

Wisienką na torcie było nieziemskie szkolenie (na którym niestety mogłam być tylko na połowie) o tematyce miednicy i bioder. Tam dowiedziałam się wszystkich szczegółów i szczególików o stawach krzyżowo-biodrowych, o tym jakie ruchy w nich zachodzą i jak je testować. Ćwiczenia były już tylko kwestią odrobiny wyobraźni i sporej ilości myślenia własnego.

Zacznijmy od tego, gdzie to cholerstwo się znajduje. Otóż, jak na załączonym obrazku, ta czerwona kreska to właśnie on. Znajduje się na połączeniu kości krzyżowej i biodrowej. Łączy kończynę dolną z kręgosłupem. Ma przebieg pionowy o niezbyt równej powierzchni.

staw-krzyzowo-biodrowy-anatomia-300x300
Wstaw podpis

Staw krzyżowo-biodrowy jest dość specyficzny, Nie jest jak biodro, ramię czy kolano. Nie ma dużego zakresu ruchu w różnych płaszczyznach. Wokół niego jest cała masa więzadeł, których zadaniem jest jego ustabilizowanie i stworzenie tak zwanej „form closure”. W wyniku procesów zapalnych potrafi „skostnieć” i być zablokowany, co wpływa na stabilizację miednicy, przenoszenie obciążeń oraz poruszanie się.

 

 

pobrane

 

Ruch jaki zachodzi w nich to tak zwana nutacja i kontrnutacja, czyli rotacja przednia i tylna kości krzyżowej względem kości miedniczej. 

 

 

s-i2

Wyobraźmy sobie zatem sytuację co się dzieje, gdy jeden ze stawów przestaje być ruchomy. Z różnych względów – wypadek, napięcie mięśni, problem z więzadłami, skostnienie. Problem zaczyna przenosić się zarówno w górę, do kręgosłupa lędźwiowego, jak i w dół, do stawów biodrowych. I daje ten dość charakterystyczny rodzaj bólu, pokazany na obrazku z lewej.

 

 

 

 

Co zatem możemy robić by sobie ulżyć i poprawić sytuację? Ruszać się! Próbować dam szanownemu stawowi informację, że będzie nam miło jak zacznie z nami współpracować i wróci do pełnienia swoich jakże istotnych życiowych funkcji. A jak się ruszać? Poniżej załączam filmik z czterema prostymi ćwiczeniami.

Powodzenia!

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: