Różnica pomiędzy zajęciami grupowymi a indywidualnymi na Reformerach

To, że Pilates staje się jedną z popularniejszych form ruchu, to już wszyscy dobrze wiedzą. Obserwowanie historii rozwoju jest całkiem niesamowite, gdzie najpierw popularne były zajęcia na matach, potem studia z maszynami do treningów indywidualnych, teraz zajęcia grupowe na reformerach. Obecnie powstaje coraz więcej studiów, które oferują treningi już nie tylko skupione na kliencie indywidualnym. Pilates przestał być czymś niszowym, a zaczął przekształcać się w trend. Coraz więcej miejsc oferuje treningi grupowe na sprzęcie. Coraz więcej osób wie co to Reformer. Klienci podzielili się na fanów indywidualnego traktowania oraz na zwolenników grupowej energii. Popyt więc obejmuje zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Bo cały myk polega na tym, że każdy lubi i potrzebuje czego innego. Pomimo rosnącej popularności, wciąż jest jeszcze duża grupa osób, które pilatesu nie znają. Bądź stoją przed dylematem – wybrać grupowe czy indywidualne. Mam nadzieję, że po tym wpisie będzie Wam łatwiej podjąć decyzję.

Zacznijmy od specyfikacji zajęć grupowych.

Grupowe Reformery są obecnie bardzo popularnie w całej Europie. W Polsce takie miejsca powstają (najbardziej znane to Polka Pilates w Warszawie), ale nie na taką skalę jak ma to miejsce w innych państwach. Nigdy nie zapomnę jak w 2014 roku w Sztokholmie poszłam na zajęcia grupowe gdzie było 20 Reformerów! U nas taka forma aktywności grupowej dopiero raczkuje, ale myślę, że to kwestia 2 lat i pojawi się u naprawdę sporo takich miejsc. Miejsc nastawionych stricte na treningi grupowe na pilatesowym sprzęcie. Nie na 4-5 osób, a na 10-20.

fot: Polka Pilates

Co jeszcze grupowego i pilatesowego przyjdzie do nas w najbliższych latach? Ciekawe czy się tego spodziewacie. Zajęcia grupowe na reformerach 15-20 łóżek w stylu mocno fitnessowym. Co mam na myśli pisząc mocno fitnessowym? Zamykamy oczy i wyobrażamy sobie te wszystkie fitness zajęcia, na których byłyśmy. Głośna muzyka, przygaszone światło, neony, odblaski i instruktor komunikujący się z nami poprzez mikroport 😀 No no! Pewnie się tego nie spodziewacie. Ale takie trendy opanowują Amerykę. Lepiej, takie zajęcia są już bardzo popularne w Wielkiej Brytanii! Wchodzą właśnie do Hiszpanii i za chwilę będą w Portugalii. Oznacza to, że już za moment pojawią się i w Polsce.

video:Revolution Spin Studio

Dla kogo zajęcia grupowe z reformerów?

Takie zajęcia będą idealne dla osób, które potrzebują/lubią być anonimowe. Wolą ćwiczyć w grupie, aby nie skupiała się aż tak mocno na nich uwaga. Z drugiej strony, bardzo wiele osób wybiera grupową formę treningów, by czuć energię grupy. Wtedy to zupełnie inny klimat. Więcej emocji, adrenaliny. Odczuwalne wrażenia są znacznie bardziej intensywne, niż w przypadku treningu indywidualnego. Jest ten flow, ta zachęcająca do pracy grupa, wspólne wsparcie. Treningi grupowe to też nieco inne finansowanie. Są tańsze, przez co łatwiej dostępne. Nie każdego w końcu stać na to, by kilka razy w tygodniu korzystać z indywidualnej formy ćwiczeń.

Czy zajęcia grupowe mają jakieś minusy? Oczywiście, że tak. Podczas takich zajęć łatwiej jest oszukać dane ćwiczenie 😀 Najgorsza z możliwości to opcja zrobienia sobie krzywdy. Jeżeli instruktor będzie miał zbyt małą wiedzę i doświadczenie, mogą się wydarzyć sceny dantejskie. Również jeżeli grupa będzie trudna, zbyt głośna i trudna do opanowania. Dlatego, jako klient, zawsze trzeba zaznajomić się z historią instruktora, żeby potem nie było niespodzianek. Opinia w internecie, opinia od innych klientów, własne przeczucia to naprawdę dobra rzecz 😉

Dla kogo zajęcia indywidualne z reformera?

Dla osób, które lepiej czują się w pracy sam na sam z instruktorem. Potrzebują całej jego uwagi. Ich komfort psychiczny jest większy, gdy do ich treningu podchodzi się w sposób spersonalizowany i indywidualny. Indywidualne zajęcia to najbezpieczniejsza forma treningu dla osób, które posiadają różnego rodzaju dolegliwości. Taka osoba powinna mieć trening dostosowany do swoich potrzeb. Podczas grupowych zajęć nie ma takiej opcji. Oczywiście sygnalizując wcześniej problemy z jakimi się borykamy, instruktor będzie dobierał ćwiczenia najlepiej dobrane pod potrzeby klienta. Kolejna kwestia to koszta. Zajęcia indywidualne są droższe, przez co trudniej się na nie zdecydować.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: