Zabawna nazwa, prawda? Szczerze mówiąc, pierwszy raz to sformułowanie w zeszłym tygodniu od mojego klienta. Absolutnie nie miałam pojęcia, że ono istnieje 😛 Od fizjoterapeutycznego i treningowego pojęcia domyśliłam się o co chodzi, ale nazwa i tak mnie zauroczyła 😀 To jeszcze nic! Synonimy to zespół martwego pośladka, syndrom głupiego pośladka, a nawet skleroza pośladkowa.
Nie od dziś wiadomo, że praca siedząca to nic dobrego dla ciała. Okazuje się, że osoby pozostające przez kilka godzin w pozycji siedzącej, prowadzące siedzący tryb pracy i życia, mają gorsze wyniki zdrowotne niż osoby mające dynamiczny tryb życia. Takie osoby statystycznie częściej zmagają się ze schorzeniami takimi jak: cukrzyca, choroby serca czy otyłość. Nie każdy wie, że jeszcze jedno bardzo istotne zagrożenie czai się tuż za rogiem. Mowa tu o amnezji pośladków (osobiście uważam, że to całkiem niezły tytuł horroru!).
Co to jest ta amnezja pośladków?
Amnezja pośladków ma miejsce wtedy, gdy pośladki „zapominają”, jak prawidłowo się aktywować. Nie wyłączają się całkowicie z pracy. Układ nerwowy i mięśnie pośladkowe najzwyczajniej w świecie przestają ze sobą współpracować.
Co ciekawe, o zależności dolegliwości bólowych pleców, a nieaktywnymi pośladkami, pisali już Janda i McGill (ci sami, którzy robili badania nad stabilizacją kręgosłupa). I to właśnie Stuart McGill jako pierwszy użył sformułowania „amnezja pośladków”.
Pośladki mogą być nieaktywne na dwa sposoby:

• Wydłużone (to rozciągnięty mięsień pośladkowy) np. przez długotrwałą pracę siedzącą. Jego nadmierne rozciągnięcie powoduje, że nie może się on porządnie skurczyć.
• Skrócone (to skrócony mięsień pośladkowy) np. u baletnic. Przez skrócenie nie może się w pełni rozciągnąć.
Główna praca pośladka (zresztą tak samo jak innych mięśni), aby była funkcjonalna, musi być od pełnego rozciągnięcia do pełnego skurczu. Czyli w pełnym zakresie ruchu. A kiedy nie chce on współpracować z układem nerwowym i nie włącza się do pracy tak jak powinien, jego funkcję przejmują inne mięśnie jak np. prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym czy grupa kulszowo-goleniowa. Mięśnie kompletnie nie stworzone do tego rodzaju pracy. To między innymi dolegliwości bólowe.
Nieaktywne pośladki mogą skutkować dolegliwościami tj.
- Bóle odcinka lędźwiowego
- Zmniejszona mobilność stawu biodrowego
- Wady postawy
- Dysbalans mięśniowy
Co w takim razie robić, by zniwelować amnezję pośladków?
Przede wszystkim musisz uzbroić się w czas i wytrwale oraz regularnie ćwiczyć. Trening taki powinien zawierać ćwiczenia, które będą budzić Twoje pośladki do pracy. Ale także, co ważne, ćwiczenia powinny odbywać się w jak największym zakresie ruchu dla stawu biodrowego.
Zacznijmy od aktywacji poprzez oklepywanie, podszczypywanie i głaskanie pośladków. Różne ułożenia dłoni (pięść, palce, płaska dłoń) inaczej bodźcują mięsień pośladkowy.
Kolejnym ćwiczeniem są PRZYSIADY


WYPAD


WYPAD Z ROTACJĄ


ROWEREK




HIP LIFT


SZCZĘKI


SIDE LEG KICK


WYMACH NOGĄ W KLĘKU PODPARTYM

