Bo ten Pilates to taki stretching…

Chcesz zobaczyć wkurzonego instruktora/nauczyciela Pilates? Powiedz mu, że Pilates to stretching albo joga. Albo gimnastyka dla seniorów. Zaraz zobaczysz delikatnie pulsującą żyłkę na szyi oraz laserowe spojrzenie gotowe przeciąć Cię w pół. Niektórzy od razu ścinają przeciwnika ostrym tonem, inni zamieniają się w Wikipedię i robią wykład.

Ja wiem, że lubimy żyć w nieświadomości, stereotypach. Ja wiem, że Pilates w klubach fitness wygląda naprawdę nudnie. I z reguły jest nudny. Ja wiem, że często gęsto patrząc na niego z boku to tak jakby leżeć i przewracać się z boku na bok.  Ja to naprawdę wszystko wiem. Been there. Przeżyłam to wszystko.

ALE TO WSZYSTKO JEST BŁĘDNE!

uwaga

Zatem zaczynamy obalanie mitów:

#MIT NUMER 1

Pilates to stretching, takie rozciąganie 

Owszem, Pilates rozciąga. Ale nie jest to cel główny ćwiczeń.

Stretching to rodzaj ćwiczeń skoncentrowanych na rozciąganiu konkretnego mięśnia lub grupy mięśni. W sposób statyczny bądź dynamiczny. Z wcześniejszym napięciem rozciąganej grupy bądź nie. Ale jedno jest łączące – głównym celem ćwiczeń stretchingu jest rozciąganie ciała.

Głównym celem ćwiczeń Pilates jest wzmocnienie centrum ciała, stabilizacja i mobilizacja. I oddech. W jak najbardziej neutralnych pozycjach. Efektem dodatkowym, gdy wzmacnia się jedną grupę mięśni, grupa antagonistyczna (przeciwnie ułożona, wykonująca odwrotny ruch) się rozciąga.

Ta dam! Tyle stretchingu w Pilatesie.

Nawet pozycje nie są te same. Zasady układania lekcji są diametralnie inne.

Podsumowując zatem obalam mit pierwszy PILATES TO NIE STRETCHING

#MIT NUMER 2

Pilates to joga

W żaden sposób! Wszyscy jogini czytając to lub słysząc to złapaliby się za głowę! Joga jest systemem ćwiczeń stworzonym niezwykle dawno temu, do którego dodaje się pewne wierzenia, zachowania, specjalne techniki oddechowe i medytacyjne. Często też wraz z jogą idzie w parze weganizm.

W żaden sposób Pilates nie jest tak głębokim system ćwiczeń. W końcu nie można porównywać czegoś z kilkuset letnią tradycją do czegoś powstałego w XX wieku…

Mimo, że Pilates może być urozmaicany niektórymi ćwiczeniami jogi, możemy obalić mit drugi PILATES TO NIE JOGA.

#MIT NUMER 3

Pilates to gimnastyka dla starych ludzi. 

Nic bardziej mylnego. Najmłodsza uczestniczka u mnie w Studio miała 15 lat, najstarsza 77. Średnia wieku to 30-45 lat. Skąd zatem ten pomysł? Być może dlatego, że wygląda nudno i dennie. Że osoba patrząca z boku widzi minimalne ruchy, które, wydają się jej, całkowicie pozbawione pracy, siły czy wysiłku. Wydaje jej się , że na tych zajęciach się tylko leży i oddycha. Idealne da starszych pań, prawda?

Ale niestety rzeczywistość pilatesowa wygląda zupełnie inaczej. Być może wykonujemy minimalne ruchy, ale tylko dlatego by postawić na jakość a nie ilość. Liczy się dla nas napięcie i pozycja niż wysiłek, power i nie wiadomo co jeszcze. Często to co dla przeciętnego Kowalskiego jest błahe, dla nas jest naprawdę niezłym wyzwaniem!

Obalamy mit trzeci, twierdząc że PILATES TO NIE GIMNASTYKA DLA STARSZYCH LUDZI. 

#MIT NUMER 4

Pilates to ćwiczenia z piłką

Tutaj przypomina mi się sytuacja sprzed praktycznie 6 lat, a na pewno z początków działania Studia. Klientka przyszła na zajęcia, w ich czasie była zadowolona, a w każdym razie grymasu niezadowolenia na jej twarzy nie odnotowałam. Po zajęciach pytam jej jak się podobało. „No wie Pani, nie tego się spodziewałam” … „A dlaczego? Coś się stało?” zapytałam. „Bo w Magdzie M to one jak chodziły na Pilates to siedziały na piłkach i gadały o facetach”… Kurtyna…

Oczywiście, że w czasie ćwiczeń Pilates wykorzystuje się dużą piłkę. Jest genialna do ćwiczeń stabilizacyjnych, gdzie trzeba naprawdę nieźle uruchomić głębokie mięśnie całego ciała, by z piłki nie zlecieć.

Jednakże oprócz piłki mamy szereg innych przyborów jak wałki, ringa, dyski, małe piłki, taśmy, hantle. Nie wspominając już o sprzęcie specjalistycznym.

4 mit uległ obaleniu PILATES TO NIE TYLKO ĆWICZENIA NA PIŁKACH.

Na zakończenie, chcecie poznać hit hitów z czym skojarzono Pilates?

Pilates…Pinates… To jest związane z importem ananasów? OMG – padłam!

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: