Spirala, krzyżowanie i stabilizacja

 

Harmonijny tour dobiegł końca. Po miesiącu podróżowania po Polsce (a tu warto nadmienić, że w czasie 4 weekendów, wraz z Kamilą, byłyśmy w 7 miastach, ćwiczyłyśmy ze 124 osobami, przejechałyśmy ponad 2500km!), wreszcie mam weekend dla siebie. Wstałam więc po 8 (a jeszcze tydzień temu, by przemieścić się z Poznania do Gdańska, pobudkę miałam o 5:30!!!), cały dzień chodzę w dresie (nic nowego co prawda), siedzę na kanapie w salonie i popijam herbatę z domowej roboty maliniakiem. I stwierdziłam, że w końcu nadszedł czas, by coś napisać.

Pokazową lekcją jaką prowadziłam w czasie warsztatowego tour Harmonii Ruchu była, oprócz trójwymiarowej mobilizacji dla pleców płaskich, spiralna stabilizacja z taśmami. Poczytałam, pooglądałam, uruchomiłam głowę i wymyśliłam zestaw ćwiczeń, którego celem było (i jest oczywiście) wzmocnienie i ustabilizowanie rejonu
lędźwiowo-miedniczego.

W spiralnej stabilizacji opracowanej przez dr. Smiska (SSM lub SM) pracuje się na tubbingach (ekspanderach) przyczepionych do ściany/drabinki oraz z kijkami i matami balansującymi. Ponieważ rzadko kiedy takie przybory są dostępne na salach klubów fitness lub pilates, przekształciłam ćwiczenia tak, by wykorzystać ciało i 2 metrowe lekkie w oporze elastyczne taśmy. Dlaczego tak? Długość miała zapewnić możliwość zaczepienia taśmy na obu stopach i w obu dłoniach, tworząc zamknięty łańcuch kinematyczny dla każdego wykonywanego ruchu. Niewielki opór był w celu zamknięcia pracy i stworzenia bezpiecznego ruchu, niż walczenia z oporem, przez co osoba ćwicząca traciłaby na jakości ruchu i pozycji. Zdecydowana większość ćwiczeń odbywała się w pozycjach wysokich, stojących (pozycja wypadu lub stania obunóż). Efekt wyszedł naprawdę oszałamiający!

Ale zacznijmy od początku – czym jest spiralna stabilizacja?

Spiralna Stabilizacja Mięśniowa to metoda pracy z ciałem, w czasie której dochodzi do aktywowania spiralnych łańcuchów mięśniowych. Ich niezwykle ważnym zadaniem jest poprawa i kontrola poprawnej postawy ciała. Jej autorem jest dr Smisek, który za główną bazę szkoleniową wybrał sobie czeską Pragę.

W czasie normalnej, codziennej aktywności pracuje przede wszystkim stabilizacja pionowa. Doprowadza ona do kompresji krążków poprzez zmniejszanie przestrzeni międzykręgowych. Tu natomiast praca na spiralnych połączeniach ma spowodować zwiększenie przestrzeni między kręgami, stabilizację i wydłużenie kręgosłupa.

Istnieją dwa ważne skrzyżowania. Przednie to połączenie mięśnia zębatego przedniego, skośnego zewnętrznego, skośnego wewnętrznego, mięśni dna miednicy i przywodzicieli po stronie przeciwnej do zębatego przedniego. Tylne skrzyżowanie to połączenie mięśnia naramiennego, czworobocznego części wstępującej, najszerszego grzbietu, powięzi piersiowo-lędźwiowej i pośladkowego po stronie przeciwnej. Gdyby spojrzeć na nie narysowane na ciele faktycznie można zauważyć, że biegną one po skosie przez centralną część ciała i krzyżują się gdzieś na wysokości pępka. To właśnie na ich napięciach oparłam swoje lekcje.

Zgodnie z pilatesowymi zasadami niezwykle ważna jest także prawidłowa postawa ciała w pozycji wyjściowej, jak i w trakcie wykonywania ćwiczenia. Ponieważ zdecydowana większość ćwiczeń ma miejsce w pozycjach stojących, o wiele trudniej jest zapanować nad utrzymaniem dobrej postawy. Ważna jest aktywacja centrum ciała, równoległe ustawienie klatki piersiowej i miednicy względem siebie oraz elongacja.

Jaki efekt chciałam osiągnąć?

  • Przede wszystkim chciałam wskazać, które mięśnie i ruchy są dla nas ważne w celu osiągnięcia zabezpieczenia kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego.
  • Pokazać, że praca na synergizmach mięśniowych i płynnych przejściach mięśni w mięśnie można osiągnąć o wiele lepszą pracę niż w izolacji
  • Pokazać jak można wpleść nutę fizjoterapeutyczną w zwykły trening zdrowych pleców bez szkody dla osoby ćwiczącej
  • Przekonać do cudowności taśm (w końcu wszyscy, łącznie z klientami, traktujemy je jako zło konieczne)
  • Pokazać jak łatwo jest popracować nad stabilizacją kręgosłupa jak tylko pozna się pewne zasady
  • Jak ciekawie choreograficznie i wizualnie można poprowadzić lekcję, której celem jest terapia kręgosłupa

A oto kilka zdjęć z warsztatów pokazujących moje pomysły i własne aranżacje ćwiczeń na spiralną stabilizację z elastyczną, dwumetrową taśmą o pięknym pomarańczowym kolorze (a pamiętajmy, Orange is the new black!)

IMG_2190IMG_2290IMG_2415IMG_2441IMG_2502IMG_2517IMG_2527IMG_2531IMG_2532

 

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: