Osteoporoza – co o niej wiesz?

Właśnie mijają 3 dni od mojego ostatniego Wakacyjnego Warsztatu z Pilatesem Terapeutycznym. Tematem tego warsztatu było nic innego jak tajemnicza i owiana wieloma wątpliwościami OSTEOPOROZA. Wybrałam takie zagadnienie nie bez powodu. Sama pracuję z dużą ilością klientów, którzy z taką dolegliwość się zmagają. I wiecie co? Wszyscy są skołowani jak właściwie z takim klientem pracować. Niby wiadomo, a jednak nie do końca. A przecież my, jako fizjoterapeuci czy trenerzy personalni/pilates, mamy z tą sytuacją bardzo często do czynienia. Warto byłoby zająć się tym w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Dodam tylko, że warsztaty te wciąż możesz wykupić i przestudiować! Ale zanim je wykupisz pozwól, że opowiem Ci więcej o osteoporozie od strony merytorycznej.

źródło: medexpress.pl

Wiesz co jest na zdjęciu powyżej? Podpowiem – kość. A dokładnie to struktura kości. Po stronie lewej zdrowa, a po stronie prawej chora, osteoporotyczna. Widzisz różnicę? Prawa strona jest utkana cieńszą siateczką niż strona lewa. Na tym po części polega ta choroba.

OSTEOPOROZA – jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej oraz osłabieniem struktury przestrzeni kości, czego efektem jest podatność na złamania. Stan ten dotyka mężczyzn i kobiety wszystkich ras. Aczkolwiek największą grupę ryzyka stanowią tutaj kobiety, zwłaszcza te po okresie menopauzy.

źródło: Celiakia.pl

Kości osoby chorującej na zaawansowaną osteoporozę potrafią być tak kruche, że nawet niewielkie obciążenie, jak np kaszel czy nagłe pochylanie, mogą spowodować złamanie. Złamania związane z osteoporozą najczęściej występują w obrębie bioder, nadgarstków oraz kręgosłupa.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA OSTEOPOROZY

żródło: mayoclinic.org

Z dniem narodzin nasze kości są w stałym procesie odnowy. Mamy do czynienia z sytuacją gdy „stara kość” jest zastępowana „nową kością”. I nie chodzi tu o to, że kość stara znika, a nowa pojawia się nie wiadomo skąd. Chodzi o to, że zmienia się struktura kości z powodów np ubytków czy nadmiaru mikroelementów. Kiedy ciało jest w wieku 20 lat, procesy te zachodzą sprawniej i szybciej. Wraz z wiekiem procesy te spowalniają, większość ludzi osiąga masę kostną szczytową przed 30 rokiem życia. Z wiekiem masa kostna jest znacznie szybciej wytrącana niż tworzona.

źródło: biogabinet.com

Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy częściowo jest zależne od masy kostnej osiąganej w młodości. Bowiem szczytowa masa kostna jest w pewnym stopniu dziedziczna i różni się w zależności od grupy etnicznej. Im wyższa masa kostna szczytowa, tym mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy w przyszłości.

Choć szczytowa masa kostna jest jednym z czynników, które mogą wpływać na rozwój tego schorzenia, to nie jest zdecydowanie jedynym. Czynników tych jest naprawdę dużo, a do takich najważniejszych zaliczyć możemy:

• zaawansowany wiek (im jesteś starszy tym większe ryzyko osteoporozy)

• płeć (większą część populacji objętą tym schorzeniem stanowią kobiety)

• uwarunkowania genetyczne (posiadanie rodzica lub rodzeństwa z osteoporozą zwiększa ryzyko wystąpienia jej u Ciebie)

• szczupła/delikatna budowa ciała (kobiety oraz mężczyźni posiadający drobne sylwetki są grupą bardziej narażoną na osteoporozę, ponieważ prawdopodobnie mają mniejszą masę kostną)

• nieprawidłowo zbilansowana dieta (niskie spożycie produktów zawierających wapń. Przyczynia się to do zmniejszenia gęstości kości oraz wczesnej utraty masy kostnej i zwiększonego ryzyka złamań)

• zaburzenia odżywiania ( niskie spożycie pokarmów wiąże się z niedowagą lub brakiem dostarczania organizmowi potrzebnych witamin i siły do budowania mocnego organizmu)

• przyjmowanie niektórych leków: kortykosteroidów, środków nasennych, hormonów tarczycy, heparyny , fenytoiny, barbituranów (mogą powodować zmniejszenie masy kostnej)

• choroby współistniejące takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa, nowotwór, zapalenie jelita, choroby nerek, choroby wątroby

• niedobór witaminy D (odpowiedzialna jest za prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm)

• hormony płciowe ESTROGEN u kobiet, TESTOSTERON u mężczyzn (obniżone poziomy hormonów płciowych mają tendencję do osłabiania kości)

OBJAWY WYSTĘPOWANIA OSTEOPOROZY:

• Ból pleców spowodowany złamaniem lub zapadnięciem się kręgu

żródło: rcz-zbaszyn.pl

• Łamanie się kości podczas drobnych urazów

• Obniżenie wzrostu

• Powstanie nadmiernej kifozy odcinka piersiowego, czyli tak zwany wdowi garb

KONSEKWENCJE OSTEOPOROZY:

źródło: mayoclinick.org

Osteoporoza może powodować wiele szkód w organizmie jak chociażby zgniatanie czy zapadanie się kręgów, złamania kości (w tym kręgosłupa lub biodra). Wszystkie te sytuacje mogą w konsekwencji prowadzić do niepełnosprawności, a nawet być zwiększonym ryzykiem śmierci.

JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTANIU OSTEOPOROZY:

Prawidłowe odżywianie oraz regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowych kości przez całe życie!

Dieta bogata w białko – białko jest jednym z elementów budulcowych kości. W tej kwestii warto zapytać o poradę specjalistów w dziedzinie dietetyki klinicznej. Warto jest zwrócić uwagę na ogólne odpowiednie zbilansowanie diety.

źródło: gazetapowiatowa.pl

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia – źródła wapnia (niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa zielone, łosoś, sezam, migdały, produkty sojowe) Pamiętaj, że zbyt duże spożycie wapnia może wiązać się z powstaniem kamieni nerkowych.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D – źródła witaminy D (światło słoneczne, ryby, suplementacja).

JAKI LECZYĆ I DIAGNOSTYCZNIE ROZPOZNAWAĆ OSTEOPOROZĘ ORAZ CZY ĆWICZENIA SĄ KLUCZEM DO MOCNYCH KOŚCI, DOWIESZ SIĘ ZA TYDZIEŃ 🙂


	

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

One thought on “Osteoporoza – co o niej wiesz?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: