Właśnie mijają 3 dni od mojego ostatniego Wakacyjnego Warsztatu z Pilatesem Terapeutycznym. Tematem tego warsztatu było nic innego jak tajemnicza i owiana wieloma wątpliwościami OSTEOPOROZA. Wybrałam takie zagadnienie nie bez powodu. Sama pracuję z dużą ilością klientów, którzy z taką dolegliwość się zmagają. I wiecie co? Wszyscy są skołowani jak właściwie z takim klientem pracować. Niby wiadomo, a jednak nie do końca. A przecież my, jako fizjoterapeuci czy trenerzy personalni/pilates, mamy z tą sytuacją bardzo często do czynienia. Warto byłoby zająć się tym w najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Dodam tylko, że warsztaty te wciąż możesz wykupić i przestudiować! Ale zanim je wykupisz pozwól, że opowiem Ci więcej o osteoporozie od strony merytorycznej.

Wiesz co jest na zdjęciu powyżej? Podpowiem – kość. A dokładnie to struktura kości. Po stronie lewej zdrowa, a po stronie prawej chora, osteoporotyczna. Widzisz różnicę? Prawa strona jest utkana cieńszą siateczką niż strona lewa. Na tym po części polega ta choroba.
OSTEOPOROZA – jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej oraz osłabieniem struktury przestrzeni kości, czego efektem jest podatność na złamania. Stan ten dotyka mężczyzn i kobiety wszystkich ras. Aczkolwiek największą grupę ryzyka stanowią tutaj kobiety, zwłaszcza te po okresie menopauzy.

Kości osoby chorującej na zaawansowaną osteoporozę potrafią być tak kruche, że nawet niewielkie obciążenie, jak np kaszel czy nagłe pochylanie, mogą spowodować złamanie. Złamania związane z osteoporozą najczęściej występują w obrębie bioder, nadgarstków oraz kręgosłupa.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA OSTEOPOROZY

Z dniem narodzin nasze kości są w stałym procesie odnowy. Mamy do czynienia z sytuacją gdy „stara kość” jest zastępowana „nową kością”. I nie chodzi tu o to, że kość stara znika, a nowa pojawia się nie wiadomo skąd. Chodzi o to, że zmienia się struktura kości z powodów np ubytków czy nadmiaru mikroelementów. Kiedy ciało jest w wieku 20 lat, procesy te zachodzą sprawniej i szybciej. Wraz z wiekiem procesy te spowalniają, większość ludzi osiąga masę kostną szczytową przed 30 rokiem życia. Z wiekiem masa kostna jest znacznie szybciej wytrącana niż tworzona.

Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy częściowo jest zależne od masy kostnej osiąganej w młodości. Bowiem szczytowa masa kostna jest w pewnym stopniu dziedziczna i różni się w zależności od grupy etnicznej. Im wyższa masa kostna szczytowa, tym mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy w przyszłości.
Choć szczytowa masa kostna jest jednym z czynników, które mogą wpływać na rozwój tego schorzenia, to nie jest zdecydowanie jedynym. Czynników tych jest naprawdę dużo, a do takich najważniejszych zaliczyć możemy:
• zaawansowany wiek (im jesteś starszy tym większe ryzyko osteoporozy)
• płeć (większą część populacji objętą tym schorzeniem stanowią kobiety)
• uwarunkowania genetyczne (posiadanie rodzica lub rodzeństwa z osteoporozą zwiększa ryzyko wystąpienia jej u Ciebie)
• szczupła/delikatna budowa ciała (kobiety oraz mężczyźni posiadający drobne sylwetki są grupą bardziej narażoną na osteoporozę, ponieważ prawdopodobnie mają mniejszą masę kostną)
• nieprawidłowo zbilansowana dieta (niskie spożycie produktów zawierających wapń. Przyczynia się to do zmniejszenia gęstości kości oraz wczesnej utraty masy kostnej i zwiększonego ryzyka złamań)
• zaburzenia odżywiania ( niskie spożycie pokarmów wiąże się z niedowagą lub brakiem dostarczania organizmowi potrzebnych witamin i siły do budowania mocnego organizmu)
• przyjmowanie niektórych leków: kortykosteroidów, środków nasennych, hormonów tarczycy, heparyny , fenytoiny, barbituranów (mogą powodować zmniejszenie masy kostnej)
• choroby współistniejące takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa, nowotwór, zapalenie jelita, choroby nerek, choroby wątroby
• niedobór witaminy D (odpowiedzialna jest za prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm)
• hormony płciowe ESTROGEN u kobiet, TESTOSTERON u mężczyzn (obniżone poziomy hormonów płciowych mają tendencję do osłabiania kości)
OBJAWY WYSTĘPOWANIA OSTEOPOROZY:
• Ból pleców spowodowany złamaniem lub zapadnięciem się kręgu

• Łamanie się kości podczas drobnych urazów
• Obniżenie wzrostu
• Powstanie nadmiernej kifozy odcinka piersiowego, czyli tak zwany wdowi garb
KONSEKWENCJE OSTEOPOROZY:

Osteoporoza może powodować wiele szkód w organizmie jak chociażby zgniatanie czy zapadanie się kręgów, złamania kości (w tym kręgosłupa lub biodra). Wszystkie te sytuacje mogą w konsekwencji prowadzić do niepełnosprawności, a nawet być zwiększonym ryzykiem śmierci.
JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTANIU OSTEOPOROZY:
Prawidłowe odżywianie oraz regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowych kości przez całe życie!
Dieta bogata w białko – białko jest jednym z elementów budulcowych kości. W tej kwestii warto zapytać o poradę specjalistów w dziedzinie dietetyki klinicznej. Warto jest zwrócić uwagę na ogólne odpowiednie zbilansowanie diety.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia – źródła wapnia (niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa zielone, łosoś, sezam, migdały, produkty sojowe) Pamiętaj, że zbyt duże spożycie wapnia może wiązać się z powstaniem kamieni nerkowych.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D – źródła witaminy D (światło słoneczne, ryby, suplementacja).
JAKI LECZYĆ I DIAGNOSTYCZNIE ROZPOZNAWAĆ OSTEOPOROZĘ ORAZ CZY ĆWICZENIA SĄ KLUCZEM DO MOCNYCH KOŚCI, DOWIESZ SIĘ ZA TYDZIEŃ 🙂
One thought on “Osteoporoza – co o niej wiesz?”