Mastektomia – co ćwiczyć?

Jak co poniedziałek przychodzę do Was z dawką wiedzy, która to, w co naprawdę mocno wierzę, niejednokrotnie została przez Was spożytkowana. Tydzień temu przedstawiłam Wam teorię, czyli wszystkie najważniejsze kwestie związane z mastektomią. Wiedza teoretyczna zawsze poprzedza wiedzę praktyczną, dlatego znając już podstawy, ruszamy w dalszą edukacyjną podróż i skupiamy się na ćwiczeniach. Tak, ćwiczenia są szalenie istotnym, jak nie głównym elementem powrotu do pełni sił i sprawności po takiej operacji. Aby ćwiczenia dawały zamierzone efekty i były bezpieczne w przypadku osób po mastektomii, niezbędna jest wiedza o tym jak ukierunkowana powinna być rehabilitacja takiego pacjenta.

CEL REHABILITACJI PO MASTEKTOMII OBEJMUJE:

• zwiększanie zakresów ruchu stawu barkowego i odcinka piersiowego

• zwiększanie siły mięśniowej kończyn górnych, grzbietu i klatki piersiowej

• poprawa ruchomości klatki piersiowej

• zapobieganie wadom postawy lub ich korekta

• zapobieganie obrzękowi w obrębie kończyn górnych

• poprawa wydolności organizmu

Ćwiczenia (we wczesnym stadium pooperacyjnym zwane jako rehabilitacja ruchem, czyli kinezyterapia) to niezwykle ważna kwestia, bez której powrót do pełnej sprawności jest niesamowicie ciężki, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

KIEDY ZACZĄĆ ĆWICZYĆ I JAKIE ĆWICZENIA BĘDĄ NAJLEPSZE ?

Rehabilitacja powinna zacząć się już na etapie szpitalnym, tak więc w niewielkim odstępie czasu po operacji. A najlepiej gdyby zaczęła się jeszcze przed operacją, by przygotować ciało do zabiegu i jednocześnie przyspieszyć czas powrotu do zdrowia. Kolejny etapy to rehabilitacja w ośrodkach/studiach/gabinetach i trening własny. Ćwiczenia powinny być dostosowane do klienta indywidualnie. Postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje ćwiczenia oddechowe, mobilizujące odcinek piersiowy kręgosłupa, wzmacniające kończyny górne, rozciągające.

Przykładami takich ćwiczeń są:

SYRENKA – ćwiczenie to rozciąga bok ciała, otwiera klatkę piersiową, stabilizuje miednicę, stabilizuje łopatki, wydłuża ciało.

PRZEWLEKANIE NITKI PRZEZ IGŁĘ – mobilizuje klatkę piersiową , mobilizuje kręgosłup w ruchach skrętnych, stabilizuje miednicę, poprawia ruchomość szyi, mobilizuje łopatki.

PIŁA – ćwiczenie to poprawia elastyczność kręgosłupa i tylną część ud, mobilizuje kręgosłup w ruchach skrętnych i zgięciowych, aktywuje brzuch, poprawia koordynację.

SKRĘTY KRĘGOSŁUPA – ćwiczenie to wydłuża kręgosłup, aktywuje mięśnie brzucha, mobilizuje kręgosłup w ruchach skrętnych, wydłuża kręgosłup.

PODPÓR TYŁEM – ćwiczenie to otwiera klatkę piersiową, stabilizuje łopatki, wzmacnia brzuch, wzmacnia tylną taśmę ud, wzmacnia pośladki, poprawia siłę centrum ciała.

BUJANIE BIODRAMI – ćwiczenie to rozciąga boki ciała, poprawia elastyczność kręgosłupa, mobilizuje biodra, mobilizuje szyję, otwiera klatkę piersiową, poprawia ruchomość szyi.

NURKUJĄCY ŁABĘDŹ – poprawia elastyczność kręgosłupa i całej przedniej linii ciała, poprawia siłę mięśni pleców, wzmacnia pośladki, otwiera klatkę piersiową.

to ćwiczenie otwiera klatkę piersiową, mobilizuje odcinek piersiowy, stabilizuje miednicę, mobilizuje kręgosłup w ruchach skrętnych i zgięciowych, wzmacnia centrum ciała.

ODDECH ZE SKŁONEM W OPEROWANĄ STRONĘ – rozciągnięcie boku ciała, nauka oddychania boczno żebrowego, mobilizacja łopatki, mobilizacja kręgosłupa piersiowego w ruchach bocznych

Każde z tych ćwiczeń jest bezpieczne do wykonania, natomiast koniecznym jest wizyta u fizjoterapeuty i ustalenie treningów dostosowanych do zaawansowania operacji oraz stanu pooperacyjnego. Dla każdego jest to indywidualna kwestia, dlatego tak ważne jest skonsultowanie tego ze specjalistą.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: