Dlaczego Cadillac jest najlepszym sprzętem do pracy z klientem z dolegliwościami bólowymi pleców?

Tym razem polecę w moją ulubioną tematykę, czyli dolegliwości bólowe pleców. Kto mnie zna, ten wie, że ten Fizjo pilates, czy jak tego nie nazwać, to jednak jest mój konik 😉 I tym razem bohaterem wpisu nie będzie Reformer, który wydaje mi się jest bardziej kojarzony z pilatesem, a właśnie Cadillac. Wielki, toporny, rodem z 50 twarzy Greya. Dziś właśnie skupię się na tym dziwnym pilatesowym stole. Bo takim mianem określa się Cadillaca. Dlaczego to on jest najlepszy do pracy z klientem z dolegliwościami bólowymi? Jakie są jego atuty? Dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Zacznijmy od tego czym jest ten pilatesowy Cadillac – to nic innego jak stół z gęstą, sprężystą i trwałą matą, która połączony jest ze stalową ramą. Wygląd i działanie każdego obecnego Cadillaca wzorowane jest na oryginalnym projekcie Josepha Pilates.

Myślę, ze śmiało można rzec, że Cadillac to najbardziej zaawansowana maszyna do pilatesu. Nie najtrudniejsza, gdyż w klasyfikacji pod kątem trudności, jest zdecydowanie na pierwszym miejscu, czyli wykonuje się na niej ćwiczenia najłatwiej. Jest niezwykle wszechstronna, co pomaga w efektywności treningów. Idealna dla każdej grupy wiekowej, i co najważniejsze, dla mnie idealna do rehabilitacji i fizjoterapii. Zresztą, inspiracją do powstania Cadillaca było szpitalne łóżko, w którym pacjenci w pozycji leżącej lub półleżącej wykonywali pierwsze ćwiczenia w okresie rekonwalescencji (a tak w każdym razie przedstawia sytuację wiele książek…).

Budowa Cadillaca

  • Stół
  • Rama wykonana z grubych, stalowych rurek
  • Piankowa mata
  • Platformy
  • Poręcze do mocowania sprężyn
  • Sprężyny
  • Ruchome drążki

I tu zaczyna się część kulminacyjna, czyli dlaczego Cadillac jest najlepszym sprzętem do pracy z klientem z dolegliwościami bólowymi!

Bardzo istotną rolę odgrywa fakt stabilnej nieruchomej maty (czyli powierzchni, na której pacjent leży) zamiast ruchomego wózka. Daje to o wiele bardziej bezpieczną pracę, gdzie klient może skoncentrować się na pozycji i jakości wykonywanego ruchu, zamiast na utrzymywaniu stabilizacji przeciwko ruchomemu podłożu (jak to się dzieje w przypadku reformera). A jak wiadomo, na samym początku pracy z nową osobą, która zgłasza problemy kręgosłupowe, im mniej stabilna powierzchnia, tym trudniejsza praca, i to jest dopiero dalszy etap pracy. Równie ważną kwestią jest możliwość podpinania sprężyn o różnym oporze w najróżniejszych punktach łóżka. Co nam to daje? Różne długości dźwigni, zmianę napięcia wyjściowego sprężyny (czyli utrudnienie lub ułatwienie ruchu na starcie), zupełnie inny ruch i różnorodną pracę mięśni.

Możemy praktykować na nim wiele pozycji odciążeniowych. Chociażby pozycja leżenia na plecach na macie z nogami opartymi na trapezie odciąża odcinek lędźwiowy.

Swoim działaniem i wyglądem może przypominać fizjoterapeutyczny UGUL. Jaka jest różnica? Tu raczej nie będziemy wykonywać ćwiczeń czynnych wolnych, jeszcze w odciążeniu, czyli ćwiczeń, które nijak przekładają się na życie codzienne. Tu, dokładnie te same ruchy, będziemy wykonywać z oporem sprężyny, zmuszając ciało do pracy, a nie je rozleniwiając.

Mamy możliwość trójpłaszczyznowości ruchu.

Co ciekawe, do Cadillaca można podpiąć bardzo fajny Neck Stretcher, do pracy nad mięśniami głębokimi szyi, czy Airplane Board, do wyrównywania dysbalansu mięśniowego w kończynach dolnych. Tym bardziej sprawia to, że Cadillac staje się sprzętem profizjo.

Oczywiście wszystko to nie znaczy, że Cadillac to strasznie nudny sprzęt dla emerytów i połamańców. Nic z tych rzeczy. Można na nim wykonywać całą masę ćwiczeń na poziomie zaawansowanym, nie mówiąc już o tych, które robi się w zwisie czy do góry nogami.

Za tydzień, dla uzupełnienia tej treści, pokażę te same ćwiczenia, wykonane na Cadillacu i Reformerze i wytłumaczę, dlaczego różnią się trudnością, i jak.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: