10 faktów o Pilatesie

Co właściwie wiesz o Pilatesie? Czyli moje 10 faktów, które powinien wiedzieć każdy pilatesowy freek 😀 Ciekawa jestem ile z nich już znasz 🙂

1. Prawidłowy oddech to podstawa

Oddychanie w Pilates jest jedną z podstawowych zasad, bez znajomości której nie pójdzie się dalej. Praca klatki piersiowej w czasie oddychania jest trójwymiarowa. Oznacza to, że w czasie wdechu klatka powiększa swoją objętość we wszystkich kierunkach: w przód, w tył i na boki (stąd nazwa – tor żebrowo-przeponowy lub boczny). Ruch rozszerzania się klatki piersiowej zaczyna się już w talii i idzie w kierunku głowy, nie angażuje natomiast unoszenia się klatki piersiowej do góry oraz barków do uszu. Oddychanie z uruchomieniem bocznych i dolnych partii klatki piersiowej pozwala na bardziej efektywną wymianę gazową, gdyż właśnie w tych rejonach (zgodnie z budową drzewa oskrzelowego) zlokalizowane są pęcherzyki płucne. Brak ruchu w którąkolwiek ze stron jest informacją, że gdzieś na poziomie kostnym/stawowym/mięśniowym/nerwowym doszło do zaburzenia pracy. Podczas intensywnego wdechu dodatkowo obserwujemy rozszerzenie się nozdrzy oraz, co jest istotne, brak ruchu ze strony języka, mięśni twarzy i mięśni pochyłych.

2. Odpowiednie/prawidłowe ustawienie ciała podczas ćwiczeń to konieczność

Odpowiednie ustawienie ciała to oczywiście podstawa podstaw. Bez tego nie ma dobrze wykonanych ćwiczeń! Brak odpowiedniego ustawienia – zwiększone ryzyko kontuzji. Dodatkowo mówi się, że głębokie mięśnie ciała (czyli te, które tworzą tzw. core/powerhouse/centrum) najlepiej działają w neutralnych pozycjach stawów. Zatem najbardziej efektywne ćwiczenia robi się wtedy, gdy jest zachowana jak najlepsza pozycja podczas całego ruchu.

3. Pilates przydaje się w innych dyscyplinach sportowych

Bardzo wielu sportowców, jako uzupełnienie treningów, wybiera właśnie pilates. Dlaczego? Bardzo często wybierają go by wzmocnić swoje ciało, swój core. Mieć większą kontrolę ruchu, świadomość ciała. Ale również po to, by przez to zapobiegać kontuzjom. W końcu nie na darmo najbardziej znany piłkarz świata, Ronaldo, ćwiczy na pilatesowym łóżku.

4. Istnieje pilatesowi wersja Barbie 😀

Jak widać pilates robi się tak popularny i zauważalny, że dostrzegli go rownież twórcy najbardziej znanej lalki świata, czyli Barbie. Absolutnie nie wiem czy można je gdzieś kupić czy ktoś po prostu zrobił sobie taki fun tworząc do niej pilatesowi sprzęt, ale jedno jest pewne, wyszło to zarąbiście.

5. Plank (podpór) jest ćwiczeniem pilatesowym

Wiedzieliście o tym? Planka zna chyba każdy kto ze sportem miał styczność. Tylko czy każdy wie, że to sztosowe ćwiczenie jest ćwiczeniem pilatesowym ? 😀 Można go robić na reform erze, cadillacu, krześle czy najzwyczajniej na macie. W pilatesie nazywa się to bardziej jako Control Front lub Leg Pull Front. W każdym razie to ćwiczenie idealnie wpisuje się we wszystkie pilatesowi zasady.

6. Madonna, Kyle Jenner, Miley Cyrus, Uma Thurman oraz wiele polskich gwiazd jest zwolenniczkami pilatesu

Szczególnie ostatnio możemy zaobserwować duże zainteresowaniem pilatesem wśród gwiazd. Ba, nawet marka ubrań sportowych Oysho wypuściła nową kolekcję legginsów i topów dedykowanych treningom na pilatesowym sprzęcie. Również często na swoim instagramowych relacjach gwiazdy tj, Kylie Jenner czy nasza polska Małgorzata Rozenek publikują zdjęcia i filmiki z pilatesowych trenigów.

7. Większość klientów nie lubi ćwiczenia Magic Circle

Jest to zdecydowanie ćwiczenie top 1 z serii nielubiane 😀 Dlaczego jest na to ćwiczenie taki hejt? Bo uruchamia ono najsłabsze ogniwo w ciele, czyli przywodziciele 😀 Swoją drogą jestem ciekawa czy Wasi klienci też nie lubią tego małego, zabawnego kółeczka 😉 Co ciekawe, z jednej książki o dziadku Pilatesie można się dowiedzieć, że ma ono nazwę magiczne, gdyż mężowie mówili swoim żonom, że po treningach z tym właśnie kółkiem, w sypialni działa się magia 😛

8. Pilates nie ma nic wspólnego z Yogą! To indywidualny zestaw ćwiczeń

Jest to wiedza stara jak świat a jednak wciąż czasem możesz usłyszeć, że Pilates to ta Yoga. Powiedzmy, że bliżej Yodze do Pilatesu niż pływaniu. Ale to wciąż dwa różne zestawy ćwiczeń i nie zapominajmy o tym! Wiele osób uważa, że ​​skoro Pilates podąża za powolną, skoncentrowaną sekwencją ruchów, to zdecydowanie musi się wywodzić z jogi. Zarówno joga, jak i pilates koncentrują się na polepszaniu elastyczności ciała budując silne mięśnie. Oba są uważane za odrobinę medytacyjne, ale tutaj pojawia się jedna z największych różnic. Joga polega na odseparowaniu się od reszty świata i wewnętrznej medytacji. Natomiast Pilates wymaga uważności i świadomości otoczenia, wyciszając umysł i skupiając się dokładnie na każdym ruchu.

9. Pilates wpływa nie tylko na ciało ale i na umysł

Ćwiczenia Pilates są fenomenalnym rozwiązaniem poprawiającym ogólną sprawność ciała, ale nie tylko. Ucząc się odpowiedniej pracy z ciałem uczymy się również pracy z umysłem. Pilates to kontrola, kontrolka ruchu połączona z oddechem. Dzięki pilatesowi stajesz się kompatybilny. Zyskujesz połączenie na płaszczyźnie ciało umysł. Łatwiej Ci się wyciszyć i kontrolować. To cudowne narzędzie do rozwoju rownież duchowego.

10. Oczywiście i bezapelacyjnie pilates uzależnia!!!

Kto pilatesu spróbuje ten nie będzie potrafił bez niego żyć! Jest to totalnie święta prawda! Pilates po prostu ma to coś w sobie przed czym nie jesteśmy się w stanie obronić 😀 Jest po prostu magiczny i nigdy się nie znudzi.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: