Ten temat to niekończąca się historia. Można by było o tym pisać i pisać. Zdania są i zawsze będą podzielone. Wiele zależy od stanu zdrowia, przebiegu ciąży i szeregu innych czynników. Ale dzisiaj skupić się chce na ogóle. Na tym czy i z jaką intensywnością można, a w zasadzie powinno się ćwiczyć bądź być aktywnym w ciąży. Podkreślę jeszcze – mowa tu o prawidłowo przebiegającej ciąży, bez powikłań i przeciwwskazań zdrowotnych

Ciąża to taki okres w życiu kobiety, kiedy występować mogą dwa schematy. Schemat pt nie lubię wysiłku fizycznego, więc jest to dla mnie okres kiedy nic robić nie musze, a nawet nie powinnam. Albo lubię wysiłek fizyczny, chciałabym to kontynuować podczas ciąży, ale boję się ze względu na dziecko. Całe szczescie ze dziś lekarze o wiele korzystniej patrzą na ćwiczenia wykonywane w ciąży. Wręcz sami je zalecają. Jest więcej trenerów wyspecjalizowanej w tej dziedzinie. Są tez fizjoterapeuci uroginekologiczna, którzy również w tej tematyce bardzo pomagają. Coraz więcej kobiet podchodzi do ruchu w ciąży jak do rzeczy, która jest przyjemnością i korzyścią, dla ciała i dla ducha. Ale tez dla noszonego w brzuchu dziecka
O ile ten drugi schemat jest zrozumiały, tak ten pierwszy to zwyczajnie dobra wymóweczka 😀
Powiedzmy sobie jasno, ciąża to nie choroba. Odpowiednio dobrana forma aktywności nie tylko pomoże kobiecie utrzymać formę , ale przede wszystkim zadba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, mięśniowego. Przygotuje również ciało do największego wysiłku, jakim będzie poród.

Zdawać by się mogło, że odpowiednich form ruchu dla kobiet w ciąży nie będzie wiele. A jeśli już to pewnie będzie to właśnie pilates. I tutaj zonk. Oczywiście, ze pilates jest jedną z najbezpieczniejszych form ruchu podczas ciąży, ale nie jedyną jaką można, a nawet powinno się wpleść w życie.

No to jakich form ruchu możemy się spodziewać jako tych, które w ciąży nam posłużą, a nie zaszkodzą?
- Pierwszym, być może zaskoczeniem, będzie fakt, że w trakcie ciąży wskazane są treningi z wykorzystaniem ćwiczeń aerobowych oraz siłowych. Z tym, że intensywność takich ćwiczeń, w tym wielkość ciężaru musi być adekwatnie dostosowana. Czyli nie jest to taki typowo siłowy trening. Aczkowiek użyty w nim sprzęt pozwala nam go tak nazwać.
- Kolejną formą ruchu wskazanym w ciąży jest rowerek stacjonarny o umiarkowanej intensywności.
- Intensywny chód na bieżni bądź spacery.
- Aqua fitness
- Zajmowanie się ogrodem ( może bez całodniowego koszenia trawy, czy wspinania się po drzewach w celu zrywania wiśni)
- Czy prace domowe (lekkie sprzątanie, gotowanie, pranie, odkurzanie itd)
- Łagodne formy tańca
- Nordic walking
- Spacery
- Pływanie i zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży oraz joga



TRENING IDEALNY DLA KOBIETY W CIAŻY
Jak widzicie, gdy mówimy o kobietach zdrowych i ciąży przebiegającej w sposób prawidłowy, istnieje wiele form ruchu, które można w tym okresie wykonywać. Należy zadbać by trening zawierał wszystkie niezbędne elementy takie jak:
- ćwiczenia poprawiające postawę ciała
- wzmacnianie mięśni górnej części pleców
- otwieranie klatki piersiowej
- wzmacnianie ramion
- mobilizowanie kręgosłupa
- pracę z oddechem
- pracę na mięśniach dna miednicy (zarówno aktywującą, jak i rozluźniającą)
- uruchomienie stawów biodrowych i pracę wokół nich
- przysiady


I co najważniejsze! Aktywności fizycznej w ciąży nie powinno się bać! O ile lekarz nie wyraził żadnych przeciwwskazań to bycie aktywną mamą jest wręcz wskazane.
Zdrowa i szczęśliwa mama, to zdrowe o szczęśliwe dziecko. I to jest najważniejsze w tym wszystkim 💗