Silne, stabilne i mobilne biodro

Pełen pakiet, 3 w 1! Właśnie takie powinno być biodro, by mogło jak najlepiej funkcjonować i jak najdłużej cieszyć się życiem. Silne, stabilne i w tym wszystkim mobilne. Tylko pewno się zastanawiasz teraz jak to wszystko zrobić.

Biodra dźwigają na sobie cały ciężar miednicy i kręgosłupa. Przenoszą ciężar tułowia na nogi. Od ich sprawności zależy efektywność naszego przemieszczania się, a przecież robimy to non stop, całe nasze życie. Problemy jakie się w nich pojawiają zaburzają prawidłowe funkcjonowanie, zmniejszają efektywność i jakość życia. Warto zatem o nie zadbać, dla lepszej przyszłości.

Kilka słów wstępu – poznaj swoje biodro

Jakby na to nie patrzeć, samo biodro strukturą skomplikowaną nie jest. Jednak jego obudowa, więzadłowa i mięśniowa, to już zupełnie inna sprawa.

1
Wstawhttp://www.leczkregoslup.pl/oferta.html podpis

Zacznijmy od tego, że jest to jeden z największych stawów jakie posiadamy.

Jak widać na załączonym obrazu, staw biodrowy tworzy kość biodrowa i kość udowa. Pierwsza tworzy panewkę stawu biodrowego, odpowiednio wyżłobioną i ukształtowaną, by wpasowała się w nią głowa kości udowej. Obie strony są wyściełane chrząstką, której zadaniem jest zapewnienie płynności ruchu w stawie.  Całość jest opakowana torebką stawową, a następnie  więzadłami i mięśniami. Dzięki jego budowie nazywany jest stawem kulistym. Oznacza to także, że zachodzą w nim ruchy we wszystkich trzech płaszczyznach.

 

A więc jakie dokładnie ruchy zachodzą w biodrze?

  • w boki od i do ciała, czyli odwodzenie i przywodzenie
  • w przód i w tył, czyli zginanie i prostowanie
  • skrętne, czyli rotacja zewnętrzna i wewnętrzna
  • obwodzenia

Wydaje się nic, ale pracy w nim co nie miara!

Oto filmik przedstawiający budowę i ruchomość stawu biodrowego:

Siła pośladków!

Let them burn! 😛 A tak na serio, pośladki i ich siła to dość problematyczny temat? Dlaczego? Nasz siedzący tryb życia się do tego przyczynia. Jeśli większość czasu w ciągu dnia siedzimy, pośladki, będące głównymi prostownikami stawów biodrowych, są w ciągłym rozciągnięciu. I niestety ta tendencja, po dłuższym okresie praktykowania, pozostaje. Jaki jest efekt? Tak zwane płaskodupie lub zwisodup, czyli pośladek luźny, obwisły, który nie potrafi się odpowiednio napiąć.

Konsekwencją tego zjawiska często jest zmiana ustawienia miednicy i stawów biodrowych. Co oczywiście zmniejsza stabilizację ciała, wpływa negatywnie na kręgosłup i na ogólną funkcjonalność całego ciała.

Co zatem należy robić? WZMACNIAĆ! I to najlepiej w pełnym zakresie ruchu danego mięśnia, od jego rozciągnięcia do pełnego skrócenia.

 

To tylko przykładowy zestaw ćwiczeń, a jest ich cała masa. W tym także jakże ważne przysiady. Ale o tym będzie osobny artykuł.

Mobilizacja bioder

Siła pośladka to jedno, mobilizacja biodra to drugie. Za ruchomość stawu biodrowego odpowiada całkiem spora liczba mięśni. Zginacz biodrowo-lędźwiowy, naprężacz powięzi szerokiej, gruszkowaty, grupa przywodzicieli. I inne..Między nimi musi zostać zachowana równowaga, by mogły pracować jak najlepiej. Napięcie, skrócenie, rozciągnięcie, wydłużenie któregokolwiek z nich wpłynie na napięcie pozostałych i w efekcie na samą pracę biodra.

Pierwszą rzeczą jaka będzie tu potrzebna jest rozpoznanie, które mięśnie są nadmiernie napięcie, a które rozluźnione. A następnie działanie w kierunku wzmacniania tych rozluźnionych i rozluźniania tych napiętych.

Drugą rzeczą, na równi z pierwszą tak naprawdę, będzie uruchamianie biodra we wszystkich płaszczyznach i kierunkach, wszystkimi ruchami jakie w biodrze zachodzą. Praca ta powinna zachodzić w samym biodrze, przy ustabilizowanej miednicy. Inaczej ruch będzie przenosił się na pozostałe części ciała minimalizując pracę tam, gdzie jest najważniejsza.

Nie ma na co czekać, już dziś zadbaj o swoje biodra!

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

One thought on “Silne, stabilne i mobilne biodro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: