Choroby Reumatoidalne – co ćwiczyć?

Teraz dopiero widzę jak ten czas leci! To już dwa tygodnie minęły od udostępnienia wpisu o Chorobach Reumatoidalnych w wersji typowo edukacyjnej. Bardzo cieszy mnie tak pozytywny odbiór merytorycznych wpisów, dlatego moja ambitna strona mocy oświadcza, że powstanie takich wpisów znacznie więcej.

Jak już wiesz, choroby reumatoidalne dają niezwykle dużo objawów, które powodują znaczny dyskomfort życia oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ból jaki temu towarzyszy powoduje, że osoby często zamykają się na wszelakiego rodzaju pomoc w postaci ruchu. Jedyne nadzieje pokładają w farmakologii oraz zabiegach. Dlaczego tak ważne jest otwarcie się na ruch w tej chorobie i podjęcie współpracy z fizjoterapeutą? Na te pytania odpowie Ci dzisiejszy wpis, który dodatkowo uzupełnię w najfajniejsze, moim zdaniem, ćwiczenia.

źródło: biotechnologia.pl.

Chcę Ci przypomnieć, że leczenie fizjoterapeutyczne w przypadku chorób reumatoidalnych daje widoczne i odczuwalne efekty. Odpowiednie ćwiczenia mają bowiem działanie przeciwbólowe, jak i pomagają w utrzymaniu sprawności ruchowej, a przynajmniej znacząco wpływają na spowolnienie procesu degeneracji stawów.

źródło: widuchowski.medycynasportowa.pl

Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

• ćwiczenia izometryczne (polegają na czynnym napinaniu mięśni, bez zmiany odległości ich przyczepów. Ćwiczenia te nie powodują ruchu w stawie),

• czynne w odciążeniu (ćwiczenia czynne odnoszą się do samodzielnej kontroli napięcia mięśniowego przez pacjenta, w odciążeniu oznacza, że staw w jakim zachodzi ruch jest odciążony),

• czynne w odciążeniu z oporem (jak wyżej tylko ruch zachodzi z oporem z zewnątrz np. taśmy elastycznej),

• czynne wolne (ćwiczenia wolne to takie podczas których pacjent w pełni samodzielnie, bez pomocy terapeuty czy specjalistycznego sprzętu, wykonuje dane ćwiczenie w możliwie dużym, bezbolesnym zakresie ruchu)

• czynne wolne z oporem,

• ćwiczenia ogólnousprawniające,

• ćwiczenia: rozciągające, oddechowe (z oddechem bocznym żebrowym, dla prawidłowej pracy przepony i ruchomości klatki piersiowej), rozluźniające, prawidłowej postawy, samoobsługi.

Bardzo często ćwiczeniami wdrażanymi w rehabilitację są te mające na celu mobilizację danej części ciała (bardzo często stopy i dłonie) dlatego, że to właśnie małe stawy są najcześciej atakowane w przypadku chorób reumatoidalnych. Dziki tym ćwiczeniom poprawisz uruchomienie stopy kostki oraz dłoni. Kolejnymi bardzo ważnymi ćwiczeniami są te mobilizujące łopatkę oraz obręcz barkową.

Masaż stopy piłeczką

Mobilizacja stopy i placów

Masaż palców stóp

Po większą dawkę ćwiczeń dla stóp zapraszam Cię na mój profil na instagramie. Tam znajdziesz całą filmikową serię poświęconą właśnie tej części ciała!

Mobilizacja obręczy barkowej

Otwarcie klatki piersiowej

Postępowanie fizjoterapeutyczne ma swoje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaostrzeniem choroby, odczuwaniem bólu, w okresach remisji. Dlatego nie trzeba, a wręcz nie można, unikać i bać się ruchu w momencie, gdy choroba dominuje nasze ciało. Ważne jest aby ćwiczenia były jak najlepiej spersonalizowane pod dane schorzenie.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: