Problemy odcinka szyjnego

Jeżeli czytasz i śledzisz na bieżąco mojego bloga, to zapewne pamiętasz, że w zeszłym tygodniu popełniłam anatomiczny wpis. Skupiłam się w nim całkowicie na budowie szyi. Mając już tak szczegółowy wstęp, możemy przejść do dzisiejszego wpisu, w którym skupię się na problemach fizjoterapeutycznych związanych właśnie z odcinkiem szyjnym.

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa są źródłem bardzo poważnych dolegliwości. Dolegliwości, które niejednokrotnie utrudniają, bądź, w skrajnych przypadkach, uniemożliwiają pracę czy normalną aktywność życiową.

źródło: https://zagielmed.pl/3D Illustration of sacral and cervical painful, medical concept.

Objawami, które powinny alarmować nas o być może występowaniu jakiegoś schorzenia w odcinku szyjnym są: bole głowy (często w okolicach potylicy), drętwienie kończyn górnych, bóle szyi, zaburzenie widzenia, różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

A z jakimi problemami de facto możemy się zmagać?

• dyskopatia – to najczęściej diagnozowane schorzenie kręgosłupa! Jest to zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe, które potocznie nazywamy dyskami. Krążki międzykręgowe izolują poszczególne trzony kręgów, a zbudowane są z jądra miażdżystego, które otacza tzw pierścień włóknisty składający się z włókien kolagenowych. Dzięki nim kręgosłup jest elastyczniejszy i bardziej odporny na wstrząsy. Dyskopatia to problem niemalże każdego. Dotyka osób starszych, młodszych, osób aktywnych, również sportowców.

• stenoza – (zwężenie, ciasnota) kanału kręgowego, pojawia się, gdy kanał kręgowy staje się zbyt wąski i dochodzi do ucisku struktur rdzenia kręgowego.  Rdzeń kręgowy znajduje się w obrębie kanału kręgowego, którego ograniczeniem są budujące kręgosłup kręgi. W zdrowych warunkach kanał kręgowy pełni niezwykle ważną funkcję (ochrania delikatne tkanki rdzenia kręgowego). Rdzeń u zdrowych osób nie przylega ściśle do struktur kanału kręgowego – istnieją w obrębie tego kanału pewne wolne przestrzenie. Do schorzenia dochodzi wtedy, kiedy te wolne przestrzenie przestają istnieć i następuje ucisk rdzenia kręgowego – taki stan określa się stenozą rdzenia kręgowego (inaczej zespół cieśni kanału rdzeniowego).

• osteoartroza – to choroba zwyrodnieniowa stawów. Proces chorobowy początkowo dotyczy chrząstki stawowej, natomiast z czasem zajęte zostają również mięśnie, ścięgna więzadła i kości. Najczęściej procesem chorobowym objęte są stawy biodrowe, kolanowe, stawy rąk oraz stóp. Choroba ta dotyczy głównie starszych osób, aczkolwiek wiek nie jest ograniczeniem w przypadku zachorowania na osteoartrozę.

• kręgozmyk – jest stanem polegającym na zsuwaniu się jednego kręgu z drugiego. Zwykle lokalizuje się go w obrębie połączenia lędźwiowo-krzyżowego. Umiejscowienie powoduje, że oprócz dolegliwości typowo bólowych (są one konsekwencją ucisku struktur nerwowych zwartych w kanale nerwowym i wzmożonego napięcia elementów wiązadłowych, torebkowych oraz samego krążka międzykręgowego), obserwuje się również zmiany w lokalizacji środka ciężkości. A konsekwencjami tego są zmiany w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i właściwego wzorca chodu.

Oczywiście jak już dobrze wiecie metodą leczenia i zapobiegania, którą ja preferuję, jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrany trening działa cuda również w przypadku tak poważnych schorzeń. Mało tego, jest to zdecydowanie trwalsza metoda aniżeli wszelkiej maści zabiegi (choć absolutnie takowych nie neguję. Uważam wręcz, że takie zabiegi powinny być dopełnieniem fizjoterapii ruchowej). Dlatego właśnie mam dla Was dosłownie kilka ćwiczeń, które często goszczą u mnie w studio podczas treningów z klientami z problmemami z odcinkiem szyjnym.

Ćwiczenia, które pomogą Ci walczyć z problemami odcinka szyjnego.

MARYJKA

POPRAWA RUCHOMOŚCI ODCINKA SZYJNEGO -> zginanie, wyprost, ruchy skrętne, kręcenie nosem ósemek

PROTRAKCJA/RETRAKCJA GŁOWY

WCISKANIE PIŁKI/PODUSZKI W ŚCIANĘ

Pamiętaj o tym, żeby Twoje schorzenie było prezyzyjnie zdiagnozowane. Podane przeze mnie objawy nie muszą być przyczyną problemów z kręgosłupem szyjnym. Aby leczenie było w pełni wartościowe i dawało jak najlepsze efekty powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Ćwiczenie powinny być odpowiednio dobrane pod Twoje problemy. Mój wpis ma na celu ukazanie możliwych dla tego odcinka schorzeń oraz ćwiczeń, które wraz z klientami wdrażam w proces leczenia. Mam natomiast nadzieję, że ten wpis dał Ci refleksję i odrobinę wiedzy, dzięki której Twoja świadomość schorzeń odcinka szyjnego się zwiększyła 🙂

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: