Szkolenia – czemu warto je wybrać?

W ciągu ostatnich lat rynek szkoleniowy w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o pilates, rozrósł się naprawdę rewelacyjnie. Pamiętam jak 15 lat temu trzeba było jeździć po całym kraju by zrobić dobre szkolenie fitnessowe. Gdy otworzyłam firmę, w 2010, ciężko było znaleźć ciekawe, nietuzinkowe pilatesowe warsztaty, gdyż tu wszystko jeszcze raczkowało. A jeżdżenie za granicę wcale nie było takie hop siup jak to wygląda teraz. Niby 10 lat a jednak gigantyczna różnica.

Wiem, że warsztatów i szkoleń jest teraz naprawdę sporo i ciężko jest coś wybrać. Gorzej, ciężko jest się zdecydować, gdyż oferty wyrastają jak grzyby po deszczu! Sama w najbliższym czasie prowadzę ich kilka.

Chcę Ci zaprezentować czego będą dotyczyły dwa moje szkolenia, które odbędą się w lutym i marcu.

ĆWICZENIA W SKOLIOZIE

IMG_2589

Zawsze uważałam i będę uważać dalej, że trener instruktor to nie lekarz czy fizjoterapeuta. Jego zadaniem nie jest diagnozować i leczyć, a poprawiać komfort i jakość życia. Poprzez dobrze zaprojektowany trening i odpowiednio dobrane ćwiczenia . Ustalać czy ktoś ma skoliozę, jaka jest to skolioza i jak ją ‘leczyć’ powinien lekarz ortopeda, rehabilitant lub fizjoterapeuta. Jednak prawda jest taka, że do końca to nie działa.

Wielokrotnie spotykam się z klientami, którzy mają skoliozę, ale nie byli nawet u lekarza. Albo byli u lekarza, ale wieki temu. Za to chodzą na zajęcia fitness, pływają na basenie, jeżdżą na rowerze. Dopóki kiedy ból jest nie do zniesienia szukają pomocy.

Temat skoliozy jest tematem bardzo rozległym i nie do końca wyjaśnionym. Szczególnie w kwestii postępowania treningowego. Mówi się, że powinni się tym zajmować fizjoterapeuci, ale przecież nie zabroni się osobie ze skoliozą uczęszczania na zajęcia grupowe, treningi personalne, korzystania z siłowni czy generalnie uprawiania sportu. Trener wiedząc lub zauważając, że jego klient ma skoliozę nie wyprosi go przecież z grupy bądź z obiektu, prawda?  Zatem jeśli ma z nim ćwiczyć, niech posiada odpowiednią wiedzę co dokładnie może, a czego robić nie powinien.

I po to właśnie jest to szkolenie. By przekazać instruktorom fitness, siłowni, trenerom personalnym, trenerom Pilates, jak rozpoznawać skoliozę u klienta i w jaki sposób z nim ćwiczyć.

Pamiętajmy, że skolioza to nie tylko boczne skrzywienie kręgosłupa. To także zmiana w krzywiznach takich jak lordoza i kifoza. To często pojawienie się rotacji w kręgach. To także często zmiana dla układu sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego, pokarmowego, hormonalnego. Trzeba mieć to wszystko na uwadze programując trening.

Szkolenie jest zaprojektowane w taki sposób, by jak najdokładniej i jak najbardziej przystępnie przekazać wiedzę. Zaczyna się omówieniem problemu skoliozy, skąd się bierze, jaką najczęściej przybiera formę i jak ją rozpoznawać poprzez dokładną analizę postawy. Będę pokazywała zdjęcia rentgenowskie, ale nie po to by uczyć wyznaczania a ich podstawie wielkości skoliozy, ale jako przykład, jaki kształt może przybierać kręgosłup. Kąty Kobba i analizowanie ich wielkości zostawiam lekarzom i fizjoterapeutom. Dla trenera najważniejsze będzie gdzie jest łuk, która to strona wklęsła, która wypukła. Które mięśnie są skrócone, a które osłabione. Gdyż na tym będzie się opierał trening. Będę uczyć rozpoznawania i zauważania skolioz u klientów, których spotykacie na treningach. A następnie pokażę, jakie ćwiczenia i dlaczego są wskazane dla nich. Wytłumaczę co, krok po kroku, powinien zawierać dobrze przygotowany trening. Jak modyfikować ćwiczenia dodając różnego rodzaju przybory.

Jeśli chcesz przyjść na szkolenie, zapraszam Cię 7-8 marca do Bydgoszczy!

PILATES KLINICZNY

KLIniczy

O co chodzi ze szkoleniem „Pilates kliniczny”?

Powiem szczerze, mojej wiedzy nie zdobyłam na studiach. Z perspektywy czasu nawet uważam, że o wiele lepie by wyszło, gdybym tuż po maturze wyjechała np. do Wielkiej Brytanii i tam zaczęła swoją przygodę z ćwiczeniami Pilates.

Wiele przedmiotów na studiach było naprawdę bez sensu. Uczono mnie o ciele w teorii, a nie do końca w praktyce. Uczono o ciele, o stawach, o mięśniach, o chorobach. Ale nie uczono jak to ciało czytać i rozumieć. Podawano gotowe rozwiązania, nie pokazując w jaki sposób do nich dojść. Nie da się pracować z ciałem, nie rozumiejąc go. Oczywiście, że można wszystko zrobić na odwal się, ale przecież nie o to chodzi.

Kinezyterapia to z reguły był UGUL bądź ćwiczenia na macie na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Bez ładu i bez składu, powtarzane po kimś, bez wgłębiania się w ich sens i cel.

Ćwiczenia Pilates to nie kolejny fitness. Tu chodzi o świadomość, kontrolę i bezpieczny ruch. Te zasady idealnie wpisują się w założenia rehabilitacji!

To szkolenie ma pokazać podstawy pracy z ciałem. Zaczynając od poznania mięśni głębokich, zasad pracy nad głęboką stabilizacją, oddychania trójwymiarowego. Przechodząc przez podstawowe ćwiczenia Pilates, które można zastosować w kinezyterapii. Kończąc zestawieniem ćwiczeń, które można stosować w konkretnych chorobach układu ruchu.

Szkolenie organizuje Masaż Tkanek Głębokich i to właśnie przez nich należy się zapisać na szkolenie. Zapraszam Cię do kontaktu z Agata Konarską, szkolenia.mtg@gmail.com, +48 662 310 264

oraz do wydarzenia https://www.facebook.com/events/823056384773901/

Copy of 04.01.2020 ŁÓDŹ WIEŻA 8-9.02.2020 GRODZISK MAZOWIECKI PILATES KLINICZNY 15-16.02.2020 KRAKÓW PILATES W WADACH POSTAWYI SCHORZENIACH KRĘGOSŁUPA 28-29.03.2020 POZNAŃ 18-19.04.2030 GRODZISK MAZOWIECKI(2)

 

 

 

 

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: