CLARA STEP BARREL LINE A PILATES ARC. CZY WIDZISZ RÓŻNICĘ?

Jakiś czas temu, do mojego sprzętowego dobytku dołączył nowy spine corrector od BALANCEDBODYPOLSKA. Nie muszę chyba mówić jak wielka była moja radość! Kto się nie cieszy na samą myśl o nowym sprzęcie? I oto pachnący nowością i testami jakimi go poddam spine corrector o nazwie Pilates Arc, stanął przed moimi oczami. Pierwsze wrażenie… pozytywne, a co dalej? Dalej były testy, testy, dużo testów! Sprawdziłam go w praktycznie wszystkich sytuacjach. Chciałam widzieć jak wypadnie na tle spine correctora, którego używam już od ponad roku (Clara Step Barrel Lite). Co z tego wyszło? … zobacz 🙂

 

Żeby całość wpisu była jasna, najpierw chcę powrócić do podstawy. Czyli krótko czym jest spine corrector?

 

Spine corrector to inaczej korektor kręgosłupa stworzony przez Josepha Pilatesa. Sprzęt używany jest do ćwiczeń, których celem jest wydłużenie sylwetki, wzmocnienie ramion, pleców oraz nóg. Ćwiczenia na spine correctorze korygują i przywracają naturalną krzywiznę kręgosłupa. Regularne użytkowanie poprawia postawę. Jak widzisz, jest to świetny sprzęt do ćwiczeń dla osób z bolącymi plecami.

 

W swojej karierze pracowałam na wielu spine correctorach. Od około roku w moim Studio był jeden, o jakże wdzięcznej nazwie Clara Step Barrel Lite, który zakupiłam w BALANCEDBODYPOLSKA. Sprawował i sprawuje się świetnie. Ale zauważyłam, że nie do końca pasuje on wszystkim klientom. Zatem nabyłam, już wcześniej mi znany, Pilates Arc. Teraz mam dwa, każdy doskonały i każdy daje inne możliwości ćwiczeniowe.

 

 

Widząc te dwa cudeńka pomyślałam… A czemu by nie zrobić porównawczej recenzji? I właśnie z tym dziś do Ciebie przychodzę. Mam nadzieje, że to da Ci możliwość podjęcia odpowiedniej decyzji przy zakupie spine correctora 🙂

 

W tym poście odpowiem Ci na najważniejsze pytanie! A mianowicie:

Jaka jest różnica pomiędzy Clara Step Barrel Lite a Pilates Arc?

7b10b071-bb86-4119-bbf3-950f6306de18 2
fot3. Zdjęcie Clara Step Barrel Lite i Pilates Arc.

 

Już na pierwszy rzut oka widać różnicę między Clara Step Barrel Lite a Pilates Arc. Bryła niezmiennie pozostaje łukiem, natomiast wizualnie różnią się od siebie. Myślę, że nawet osoba nie mająca styczności z tego typu sprzętem widzi te różnice.

Jak duże są te różnice? I jak przekładają się na pracę?

Zacznę od budowy i wymiarów obydwu spine correctorów.

WAGA:

Niezwykle ważną kwestią jest fakt, że Clara Step Barrel Lite jak i Pilates Arc są niezwykle lekkie. Różnica w wadze pomiędzy nimi jest praktycznie nieodczuwalna. Może dlatego, że różnica pomiędzy jednym a drugim, to raptem 200g. Clara Step Carrel Lite waży 2 kg a Pilates Arc 1,8 kg.

WYMIARY:

O ile różnica w wadze pomiędzy jednym a drugim korektorem nie była znacząca, tak już w długości i wysokości różnica jest zauważalna. Clara Step Barrel Lite jest o 21,3 cm krótszy niż Pilates Arc. Natomiast wysokość łuku w przypadku pierwszego korektora jest o 7,3 cm większa w stosunku do drugiego. Jeżeli chodzi o szerokość to Clara jest 8,9 cm szerszy od Pilates Arc. Tak więc Clara Step Barrel Lite jest krótszy, szerszy, ale również  wyższy od Pilates Arc.

BUDOWA:

Patrząc na jeden i drugi korektor poza zmianami wielkościowymi widzimy również te w budowie. Mi od razu w oczy rzuciło się siedzisko, które u Clara Step Barrel Lite jest zakończone w szpiczasty sposób. W Pilates Arc jest znacznie łagodniejsze i zaokrąglone.

Kolejną znaczącą różnicą jest fakt, że Pilates Arc składa się z dwóch części. Umożliwia to odczepianie łuku od siedziska. Co ma swoje zastosowanie nie tylko ergonomiczne (dzięki temu jest mniejszy i łatwiejszy do przechowywania, podróży), ale również praktyczne. Ta funkcja pozwala na zastosowanie Pilates Arc na 3 różne sposoby! Ta niepozorna zmiana powoduje, że korektor ten może imitować 3 różne przyrządy do ćwiczeń! WOW!

Czy Twoje oko dojrzało to co moje? Czy widzisz, że trzy otwory w łuku Pilates Arc są jednakowej szerokości? To kolejna różnica mająca odzwierciedlenie nie tylko wizualne, ale także w przypadku zastosowania. Clara Step Barrel Lite posiada tylko jeden z trzech otworów na tyle szeroki aby umieścić w nim oparcie ramion reformera. Podczas gdy Pilates Arc posiada aż 3 tak samo szerokie otwory!

 

Budowa korektorów omówiona, możemy zatem przejść do kolejnej niezwykle ważnej kwestii – ćwiczenia.

Dla obu spine correctorów ilość kombinacji ćwiczeń jest ogromna i można powiedzieć, że praktycznie nie ma końca. Natomiast różnice w wielozadaniowości są i wynikają przede wszystkim z budowy.

A jak wyglądają różnice w kwestii wykonywania ćwiczeń? (subiektywnie, bazując na moich doświadczeniach)

Uwaga – jeśli macie jakieś pytania co do zawartości powyższej tabeli i chcecie wiedzieć dlaczego  tu jest łatwiej, a tam jest trudniej – zapraszam do rozmowy 🙂

Jakie są moje doświadczenia w pracy z obydwoma correctorami?

Dla każdego coś innego. Taka prawda. W reformerze, cadillacu czy krześle można zmienić ustawienie sprężyn, które pomogą wykonać ćwiczenie. Można zmienić ich miejsce zaczepienia, obniżyć poręcz, podwyższyć rączki itd. W spine correctorze takiej zmiany nie można zastosować, gdyż ma kształt, którego nie ma jak zmienić.

Miałam taką możliwość, by zakupić oba correctory i dopasowywać je do klienta i rodzaju ćwiczenia. Nie każdy tak ma, zatem należy wybrać to co będzie bardziej uniwersalne, w tym przypadku Pilates Arc. Osobiście uważam, że Clara Barrel jest bardziej wymagająca. Jednak jej duży łuk i mocne kąty są dla klinetów trudniejsze w ogarnięciu. W każdym razie dla mnie i moich klientów. Nie wiem jaką różnicę czuliby klienci, którzy są sprawni i preferują treningi intensywne i siłowe.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: