Cześć Wam przyszłe i obecne mamuśki, a może i tatusiowie. Nawet myślę, że post ten może się przydać posiadaczom psów i kotów ;p. Wiem, że sporo osób nosi swoje futrzaste pociechy na rękach. Gdyby moja była mniejsza.. też bym nosiła. Ale full pakiet, a rąk i sił trochę brak. No właśnie, mamy i tatowie, my wiemy jak to jest. Zmęczenie daje się we znaki i raczej nie zastanawiamy się czy nasza postawa podczas trzymania dziecka jest prawidłowa czy też nie. Branie dziecka na ręce i trzymanie go to tak automatyczne działanie jak wyciąganie prania z pralki czy wyjmowania worka z kosza na śmieci. A może nawet nie jesteś świadomy jak w zasadzie powinna wyglądać prawidłowa postawa Twojego ciała podczas noszenia dziecka. A może w zaprezentowanych przeze mnie dziś przykładach odnajdziesz siebie?
Bycie świeżo upieczoną mamą lub tatą to nie lada wyzwanie dla ciała i psychiki. Buzują hormony, serce, a myślami jest się przy dziecku, a nie przy swojej postawie ciała. Często pochylamy głowę podczas karmienia malucha, spoglądania na niego czy trzymania go w ramionach. Garbimy się, krzywimy się, przyjmujemy najróżniejsze pozycje, które dalekie są od tych zdrowych. To wszystko składa się na efekt, którym są dolegliwości bólowe kręgosłupa. No tak jeszcze tego do pakietu nam potrzeba 😛
Przykład nr 1
Mam wrażenie, że to taki klasyk. Gdzie nie pójdę i widzę rodzica z dzieckiem to widzę też tę pozycję po lewej stronie (rysunek z X). Jako fizjoterapeuta widzę wszędzie pokrzywionych ludzi, jako matka i fizjoterapeuta to zjawisko nasiliło się znacząco. Nie powiem żebym sama czasem takiej nie miała, ale staram się pilnować. Zobaczmy zatem co złego w ciele dzieje podczas przyjmowania tej pozycji.
Pozycja nieprawidłowa:
- głowa wysunięta do przodu
- spłaszczony odcinek szyjny kręgosłupa
- klatka piersiowa przesunięta poza linię miednicy
- zaokrąglone barki i zamknięta klatka piersiowa
- wydłużone i osłabione mięśnie grzbietu
- wydłużone i osłabione mięśnie brzucha
- skrócone i osłabione mięśnie dolnych pleców
- pogłębiona lordoza lędźwiowa
- stawy biodrowe przeprostowane
- nieaktywne mięśnie pośladkowe
- kolana w przeproście
- ciężar ciała przeniesiony do tyłu

Jak stanąć w pozycji prawidłowej?
- ustaw klatkę piersiową centralnie nad miednicą
- napnij i skróć mięśnie brzucha, poczuj, że on pracuje
- wydłuż i wyciągnij plecy odciążając dolny odcinek kręgosłupa
- otwórz obojczyki, otwórz barki lekko ściągając łopatki do siebie
- napnij pośladki
- poczuj, że pozycja Twojego ciała jest aktywna, a nie zwieszona
Przykład nr 2
Kolejna bardzo często spotykana pozycja. Dziecko płacze, bierzesz je na ręce i bujasz na boki. Zamiast bujać ergonomicznie całym ciałem, osadzasz się na jednym biodrze i trzęsiesz rękoma. Brzmi znajomo? Dla mnie bardzo.
Pozycja nieprawidłowa:
- ciężar ciała przeniesiony na jedną nogę
- obciążony staw skokowy, kolanowy i biodrowy po jednej stronie
- nieaktywny mięsień pośladkowy wielki i średni po stronie obciążonej
- skrócona jedna strona talii, mięśnie brzucha i dolnych pleców po tej stronie skrócone i osłabione
- ciężar dziecka spoczywa na jednym barku, który jest obniżony, zaburzona jest stabilizacja obręczy barkowej

Jak przyjąć postawę prawidłową?
- ustaw ciężar ciała równomiernie na obu stopach i obciąż je na 3 punktach podparcia (pod dużym palcem, małym palcem i na środku pięty)
- wydłuż i wyciągnij się ze swoich nóg (z kostek, kolan i z bioder)
- zaangażuj oba pośladki by bardziej ustabilizować miednicę
- zasznuruj brzuch aby utrzymać klatkę piersiową tuż nad miednicą
- dziecko trzymaj używając obu rąk, tak aby jego ciężar był równomiernie rozłożony na obu stronach obręczy barkowej
- otwórz obojczyk i lekko ściągając łopatki do siebie by wyprostować górne plecy
Przykład nr 3
Przechodzimy do pozycji must have. Mam wrażenie, że to taka typowa „mamina” pozycja. Dlaczego „mamina”? Jedna ręka wolna oznacza, że możecie jednocześnie trzymać malucha na rękach i np gotować obiad albo prasować czy segregować ubranka. Niestety nie jest to pozycja najlepsza dla naszego kręgosłupa. A jest chyba najczęściej przyjmowana przez większość rodziców, którzy robią kilka rzeczy na raz.
Pozycja nieprawidłowa:
- ciężar ciała przeniesiony na jedną stronę ciała
- obciążony staw skokowy, kolanowy i biodrowy po jednej stronie
- wypchnięte biodro w jedną stronę, nieaktywny mięsień pośladkowy średni
- skrócone i osłabione mięśnie talii po jednej stronie
- obciążone jedno ramię i jedna strona obręczy barkowej, napięte i osłabione mięśnie kończyny górnej i barku

Jak ustawić prawidłową pozycję?
Zwyczajnie na świecie jej nie przyjmuj! A jeśli chcesz wykonywać kilka czynności na raz, włóż dziecko w chustę do noszenia lub nosidełko. I to jest dla Twoich pleców najbezpieczniejsze i najrozsądniejsze rozwiązanie!
Jaki morał wynika z tego wpisu?
Nie zdajemy sobie sprawy ile krzywdy wyrządzamy sobie sami podczas wspaniałego okresu macierzyństwa. Gdy dodamy do tego ciągłe schylanie się o rozrzucone zabawki, schylanie się by włożyć i wyjąć ubrania z pralki, włożyć i wyjąć naczynia ze zmywarki i zmieniając worki na śmieci, nasze biedne plecy dostają dosłownie mocno po dupie. Oczywiście nasz kręgosłup jest silny i stworzony do dźwigania większych ciężarów niż 5 kg niemowlę. Ale notorycznie powtarzane błędy i nieprawidłowe obciążenia go będą powodowały szkody, zaburzenia w balansie napięcia mięśniowego, w efekcie prowadząc do dolegliwości bólowych. Szczególnie, że potem jest bardzo trudno pozbyć się złych nawyków i zacząć się prostować. Warto więc zadbać o siebie i swoje plecy zawczasu.