KLIKAJĄCE BIODRO

Robisz ćwiczenie z wyprostem nogi w biodrze. Klik, klik. Robisz ruch odwodzenia nogi w biodrze. Klik, klik. Tanecznym ruchem bujasz miednicą na boki. Klik, klik. Znasz to? Czasami nie wywołuje dyskomfortu, choć dźwięk nie jest przyjemny dla ucha. Czasami jednak nie jest zbyt przyjemnym odczuciem i wtedy warto się tym zainteresować bardziej. Czy wiesz dlaczego Twoje biodro „klika”?

Zacznijmy od budowy stawu biodrowego

rys. budowa stawu biodrowego, http://www.tostpost.com

Staw biodrowy jest stawem maziowym typu kulowo-kielichowego, który łączy obręcz miedniczną z kończyną dolną. W stawie tym głowa kości udowej łączy się z panewką kości miednicy (biodra).

Staw biodrowy można powiedzieć, że jest stawem wieloosiowym, co umożliwia szeroki zakres ruchu: wyprost, zgięcie, odwodzenie, przywodzenie, obwodzenie oraz rotacja wewnętrzna i zewnętrzna. Przyrównując go do stawu ramiennego, ten staw poświęca mobilność na rzecz stabilności. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż przeznaczony jest do przenoszenia obciążeń, dlatego nie bez powodu mówi się, że staw biodrowy jest najbardziej stabilnym stawem w ludzkim ciele. Głowa kości udowej porządnie osadza się w panewce (tak zwane zamknięcie kształtem), przez co wokół samego stawu nie ma tylu ścięgien i więzadeł, co wokół stawu ramiennego. Dlatego właśnie staw biodrowy, mimo, że bardzo mobilny (zakres ruchu w płaszczyźnie strzałkowej to 15 stopni wyprostu i aż 120 stopni zgięcia), jest również bardzo, ale to bardzo stabilny. Jego torebka stawowa wraz z otaczającymi ją więzadłami może udźwignąć ciężar do 500kg!

STAW BIODROWY SKŁADA SIĘ Z CZTERECH GŁÓWNYCH ELEMENTÓW

 • Kości
 • Chrząstki
 • Więzadeł
 • Mięśni

KOŚCI STAWU BIODROWEGO

Biodro jest stawem kulistym, który łączy dwie oddzielne kości (kość udową z kością biodrową wchodzącą w skład miednicy). Głowa kości udowej ściśle przylega do panewki (zlokalizowanej w cieniu miseczkowym miednicy) tworząc przegub kulowy biodra.

MIĘŚNIE STAWU BIODROWEGO

 • Mięśnie pośladkowe (wielki, średni i mniejszy)
 • Przywodziciele (przywodziciel wielki, długi i krótki oraz mięsień grzebieniowy i smukły)
 • Mięsień biodrowo-lędźwiowy
 • Mięsień czworogłowy uda
 • Mięsień krawiecki
 • Mięsień naprężacz powięzi szerokiej
 • Mięsień półbłoniasty (zaliczany do mięśni grupy kulszowo-goleniowej)

Wszystkie te mięśnie (oprócz pośladkowego mniejszego, grzebieniowego i przywodziciela krótkiego) są mięśniami dużymi i długimi. Część z nich działa dwustawowo (mięsień czworogłowy uda zgina biodro i prostuje kolano).

WIĘZADŁA STAWU BIODROWEGO

Są grube i mocne, zaliczamy do nich:

 • biodrowo-udowe
 • łonowo-udowe
 • kulszowo-udowe
 • głowy kości udowej – jego miejsce jest wewnątrz stawu
 • warstwa okrężna

KLIKAJĄCE BIODRO CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA? I DLACZEGO KLIKA?

Jest to dolegliwość, która jak już na początku wspomniałam charakteryzuje się odczuwaniem głośnego, lecz początkowo niebolesnego przeskakiwania lub klikania/trzaskania w obrębie stawu biodrowego, podczas jego ruchów. Sytuacja ta jest następstwem konfliktu tkanek miękkich z wystającymi elementami kostnymi. Co oznacza, że prawdopodobnie sytuacja ta ma miejsce z powodu niewłaściwego rozłożenia sił mięśni, które odpowiedzialne są za poruszanie stawem biodrowym. Należy również nadmienić, że klikanie biodra nie ma związku z przemieszczaniem się głowy kości udowej, jak to powszechnie się wydaje. Co oznacza, że najprawdopodobniej w czasie odgłosów klikania biodro nie wyskoczy z miednicy (ujmując to dość łopatologicznie). Przypadłość ta, jak się okazuje, dotyka około 10-20% populacji, przy czym większość osób totalnie nie zdaje sobie z tego sprawy.

Wyróżnia się trzy postacie zespołu trzaskającego biodra:

 • zewnętrzną – występującą statystycznie najczęściej. W tym przypadku nasze efekty dźwiękowe serwowane są przez krętarz większy i prześlizgujące się względem niego pasmo biodrowo-piszczelowe. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się wtedy gdy obydwie ze struktur będą zbyt silnie na siebie napierały. W konsekwencji możemy mieć do czynienia z zapaleniem kaletki maziowej i wystąpieniem właśnie odczuć bólowych w okolicy biodra.
 • wewnętrzną – występuje podczas przeskakiwania ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego przez krętarz mniejszy, głowę kości udowej lub wyniosłość biodrowo-łonową. Jeżeli w takim przypadku odczuwamy ból to prawdopodobnie jest on efektem zmian przeciążeniowych zlokalizowanych są w okolicy pachwinowej. 
 • wewnątrzstawową – występuje najrzadziej i dotyczy uszkodzeń mechanicznych wewnątrz stawu (ciała wolne, patologie chrząstki stawowej, zerwanie obrąbka stawowego lub więzadła głowy kości udowej). Jest to postać, która zdecydowanie najczęściej wywołuje dokuczliwy i ostry ból. Zazwyczaj na tym poziomie obserwuje się już wcześniej przebyte urazy tego stawu.

OBJAWY

 • słyszalne, niebolesne/bolesne trzaski, uczucie przeskakiwania w okolicy stawu biodrowego (w okolicy krętarza większego, pachwiny), którego doświadczamy podczas ruchu prostowania i zginania stawu.
 • ból w okolicy stawu biodrowego nasilający się po wysiłku fizycznym
 • problemy z poruszaniem się.

DIAGNOSTYKA

Diagnostyka może być przeprowadzona w trakcie konsultacji fizjoterapeutycznej poprzez palpacyjne wyczucie przemieszczania się ścięgna po krętarzu większym w momencie gdy pacjent porusza kończyną dolną w kierunku przednik i tylnym.

LECZENIE

Kluczowym elementem leczenia tej przypadłości jest rehabilitacja. Ma ona za zadanie przywrócenie prawidłowej biomechaniki ruchu w stawach. Należy wprowadzić ćwiczenia mające za zadanie korekcję postawy ciała oraz zmniejszenie wzmożonego napięcia tkanek miękkich. Zazwyczaj są to ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie głębokie oraz praca w mniejszym zakresie ruchu.

Z podstawowych rzeczy na jakie trzeba absolutnie zwrócić uwagę są:

 1. postawa stojąca -> czy równomiernie są obciążone obie nogi czy też jest tendencja do przenoszenia ciężaru ciała tylko na jedną nogę
 2. pozycja stojąca -> czy jest tendencja do zakładania nogi na nogę, jeśli tak to czy na zmianę czy ciągle tak samo
 3. chodzenie -> czy chód jest miednicą rozchwiany i na boki

Nie muszę chyba tłumaczyć, jak niezwykle ważna jest prawidłowa postawa ciała i równomiernie rozłożony jego ciężar na stawy biodrowe. Im bardziej niedbała postawa tym mocniejsze „osadzenie” ciała w stawach biodrowych. Dodatkowo mięśnie obręczy biodrowej są w nierównowadze jeśli chodzi o napięcie, nieprawidłowo aktywują się w czasie ruchu, ale także są niezbalansowane w statyce.

Okej to na tyle teorii, przejdźmy teraz do ćwiczeń, które dla Ciebie nagrałam.

 1. Mobilizacja stawu biodrowego z oporem ze stabilną miednicą

2. Rotacje w stawie biodrowym ze stabilna miednicą

3. Mobilizacja stawów biodrowych w obciążeniu – ruchy odwodzenia

4. Mobilizacja stawów biodrowych w obciążeniu – ruchy rotacyjne

5. Rotacja zewnętrzna i wewnętrzna w stawach biodrowych

6. Mobilizacja stawu biodrowego w różnych ustawieniach

Teraz już wiesz, że klikające biodro to wcale nie taka tam sobie przypadłość. Warto z tym walczyć !

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: