Co trener to inny pilates

Zgodzisz się z tym stwierdzeniem?

Myśle, że poniekąd jest to dobra praktyka. Każdy z nas tak naprawdę specjalizuje się w czymś innym, każdy ma inne oczekiwania wobec Pilatesu i każdy swoją pracę postrzega w innych kategoriach. Niestety jest to też powodem do niesnasek w naszym Pilatesowym świecie. Każdy bowiem swoje uważa za najwłaściwsze, najlepsze. Aleee oczywiście nie jest to też standardem. Mam tu bardzo dużo wspaniałych osób po fachu, z którymi wzajemnie się inspirujemy. Dzięki temu zamiast się ograniczać to się rozwijam.

źródło: vogue.pl

Świat podzielił się na Pilates klasyczny i współczesny. Choć odłamów mogłabym wymieć jeszcze sporo. Ale wydaje mi się, że to porównanie będzie najbardziej wiarygodne.

PILATES KLASYCZNY KONTRA PILATES WSPÓŁCZESNY

Na świecie ulegamy non stop procesowi ewolucji. Nic więc dziwnego, że i Pilates przeszedł swego rodzaju ewolucję.

Pytanie czy pozytywną?

Ja jestem zwolennikiem rozwoju, tak więc udoskonalanie i ulepszanie to proces w dobrą stronę. Oczywiście podstawy to fundament i nigdy nie należy zapominać drogi początkowej, gdyż to ona pozwoliła na kształtowanie się reszty. Natomiast dla mnie każdy pilates tak naprawdę będzie dobry jeżeli będzie pozytywnie wpływał na ciało.

Okej ale może wytłumaczmy sobie podstawy czyli czym jest:

PILATES KLASYCZNY

Czyli taki, który opiera się na określonej sekwencji ćwiczeń, której pionierem jest Joseph Pilates. To od niego wszystko się zaczęło. Swoją pracę opierał na trzech zasadach oraz celach: poprawa ogólna zdrowia, równomierne rozwinięcie i umięśnienie całego ciała oraz świadome oddychanie. To wszystko zawiera się rownież we współczesnym Pilatesie, gdyż stanowi fundament tej dziedziny. Natomiast Pilates klasyczny to zbór następujących po sobie sekwencji. Ćwiczy się tu według oryginalnych założeń dziadka Pilatesa i wykonuje się ćwiczenia z tak zwanego orderu. 34 klasyczne ćwiczenia na macie, wykonywane w określony sposób, jedno po drugim. Bez większych modyfikacji czy urozmaicania.

PILATES WSPÓŁCZESNY

Ma podobne założenia jak Pilates klasyczny, jednak nie możemy powiedzieć, że są one tożsame. Różnica polega przede wszystkim na tym, że Pilates współczesny nie ma określonej sekwencji ruchów. Istnieje w zasadzie pełna dowolność oraz masa modyfikacji. Oprócz tych rzecz jasna klasycznych sprzętów jak Reformer zostają wprowadzone dodatkowe przyrządy tj. piłeczki , taśmy, ringo. Ponadto w Pilatesie współczesnym mamy do czynienia również z modyfikacjami sprzętu, tak aby ćwiczenia były niejednokrotnie łatwiejsze do wykonania lub bardziej dostosowane do potrzeb osoby ćwiczącej. Modyfikacje i dodatkowe sprzęty pozwalają na podjęcie się pracy z klientami borykającymi się z rozmaitymi schorzeniami przez które, teoretycznie, nie daliby rady wykonać jakiegoś z ćwiczeń.

Nie każdy jest jednak zwolennikiem takich „wspomagaczy”. Dla mnie najważniejsze jest dobro klienta i efekty jakie chcemy osiągnąć poprzez współpracę. A jeżeli trochę wprowadzimy modyfikacji to przecież nic złego się nie stanie. Poza tym nauka o ciele człowieka i ruchu poszła bardzo do przodu od czasu działalności dziadka Pilatesa. Wiemy więcej, zajrzeliśmy głębiej, rozumiemy inaczej. Wprowadzanie modyfikacji jest pewnego rodzaju odpowiedzią na zachodzące zmiany.

Szkoła, w której się uczę, bazując na doniesieniach naukowych, badaniach i współpracy z fizjoterapeutami, pomiędzy klasyczne ćwiczenia dodała inne, a te co zostały, pokazała w wielu modyfikacjach. Wszystko dla dobra osoby ćwiczącej.

Teraz rodzi się pytanie. Czy to udoskonalanie było Pilatesowi potrzebne?

Z mojego punktu widzenia, zdecydowanie wyszło to nam wszystkim na plus. Choć oczywiście nie każdy musi być zwolennikiem pilatesu terapeutycznego. Klasyczny myślę, że nie jest dla każdego ze względu na poziom trudności. Jednak modyfikacje jakie można wprowadzać we współczesnym powodują, że jest od dostępniejszy dla większej liczby osób. Przede wszystkim sprawdza się w postępujących chorobach cywilizacyjnych.

W którym Pilatesie Ty się odnajdujesz i dlaczego?

A jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach terapeutycznych , które poprowadzę w te wakacje. To serdecznie zapraszam Cię to zapoznania się z ofertą WARSZTATY TERAPEUTYCZNY PILATES

Fragment z książki „Caged Lion-Joseph Pilates&his legacy”

Na koniec dodam, że jako klient nie warto zamykać się na nazwy i podziały. Ważne jest aby szukać nauczyciela, który najlepiej poprowadzi trening i spełni większość oczekiwań.

A nam instruktorom życzę więcej wiary w siebie, swoją wiedzę i umiejętności by nie zamykać się i nie szufladkować. Kluczem do sukcesu jest dogadywanie się w imię dobrej jakości treningu ❤

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: