Chcesz być nauczycielem pilatesu? – jak to zrobić, jakie cechy charakteru warto posiadać?

Pilates staje się coraz bardziej rozpoznawalną formą ruchu. Oczywiście, w mojej ocenie, jest to powód do dumy! Czuje, że coraz więcej osób doświadcza i docenia pożytku płynącego z praktyki pilatesu. Jak wiemy, to co powoli staje się popularne, niesie za sobą rzeszę osób chcących rozwijać się właśnie w tej dziedzinie. Widzę to na przykładzie chociażby zwiększenia zainteresowania moimi pilatesowymi szkoleniami. Jasne, jest to dla mnie niezwykle miłe i budujące 😉 ale to wszystko pokazuje bardzo ważną kwestię. Zwiększający się popyt, zwiększa ryzyko pojawienia się w takich grupach osób, które zdecydowały się na zostanie instruktorem bardzo spontanicznie. Nie mówię, że jest to złe, ale niesie ze sobą pewne zagrożenie, zarówno finansowe, jak i rozwojowe. Wokół właśnie takich zagadnień oscylował nasz piątkowy lajw z Joanną Wołyńską-Ganszyniec. Dziś chcę podsumować te owocne 60 minut naszej rozmowy i streścić nasze poglądy oraz doświadczenia. Mam nadzieję, że rozwieją one wątpliwości i pomogą określić drogę tym, którzy stoją dziś przed pytaniem. Być czy nie być tym nauczycielem pilates.

Moją drogę do obecnego punktu, w którym się znajduję już dobrze znacie, gdyż nie raz i nie dwa opowiadałam Wam tutaj o moich wyborach. Będąc jedną z pierwszych osób w Polsce mierzących się z konsekwencjami wyboru właśnie drogi pilatesowego nauczyciela powiem szczerze, że zapewne dziś zrobiłabym to zupełnie inaczej 😛
Dzisiejsza popularność pilatesu czy social media powodują, że zdecydowanie łatwiej poznać osoby z tego otoczenia. A to bardzo ważne! Dlaczego?

Właśnie tutaj rozpoczyna się droga osoby, której celem jest pozostanie w przyszłości nauczycielem Pilates (oczywiście moim i Joanny zdaniem). To bardzo często wybór nauczyciela czy szkoły bądź kursu rzutuje na nasze być albo nie być.

• Każda szkoła, każdy nauczyciel i każdy kurs uczy w inny sposób i czego innego. Na samym początku warto byłoby zapoznać się z tą dziedziną od podszewki i z perspektywy różnych nauczycieli i szkół.

Co to oznacza?

Zapisz się na lekcje z różnymi nauczycielami, czy to online czy stacjonarnie. Wyprobuj programy szkoleniowe (wiele szkół oferuje swoją podstawową wiedzę zupełnie za darmo). Zobacz z kim czujesz flow, od kogo chcesz się uczyć. Czy dana szkoła /kurs/osoba spełniają Twoje oczekiwania.

• Skonfrontuj się ze swoim ja. Dążysz do bycia nauczycielem a więc i w jakimś sensie przewodnikiem osoby, która wybierze właśnie Ciebie. Czy jesteś w stanie jakąś część energii poświęcać takiej pracy. Czy jesteś gotowy na pracę z klientem? To mega ważne pytanie, które każdy powinien sobie zadać. Jeżeli jesteś typem, który nie lubi ludzi. To odradzałabym Ci ten charakter pracy.

• Jak najwięcej obserwuj i doświadczaj.Daj sobie przestrzeń i czas na podjęcie wyboru. Często wybór danego kursu to koszt kilkudziesięciu tysięcy. Te pieniądze niech będą zainwestowane jak najlepiej. Nie jest sztuką skończyć cokolwiek ale nie czuć tego zupełnie.

Wydawałoby się, że najtrudniejsze już za nami ;p Przecież już wybrałeś swojego pilatesowego nauczyciela/szkołę/kurs. Już posiadasz certyfikaty, więc co może się takiego dalej wydarzyć.

Jako doświadczone nauczycielki powiemy Ci czego możesz się w takiej pracy spodziewać. Żeby nie było! Kocham swoją pracę, Joanna akurat jest na Pilatesowej emeryturze. Ale obydwie kochamy pracę z ruchem całym sercem i totalnie nie chcemy Cię zniechęcić do roli nauczyciela. Raczej podpowiedzieć to czego nam nikt nie podpowiedział na samym początku drogi.

• Bycie nauczycielem pilates to nie tylko wiedza o ruchu. Bardzo często taki nauczyciel jest też psychologiem, przyjaciółką, powiernikiem. Praca ta wymaga umiejętności nie tylko rozmowy i przekazywania wiedzy, ale również umiejętności słuchania. W tym wszystkim musisz pamiętać o tym o czym nasz nie uczą na kursach. By umieć stawiać granicę w tych relacjach. Pamiętaj aby bronić sienie energetycznie. To bardzo ważne umiejętności, które w zasadzie polecamy w każdej pracy.

Lesley Logan moja jedna z moich Pilatesowych nauczycielek

• Zaczynając możesz czuć, że może to nie ma sensu bo nie masz jeszcze tylu klientów co inne nauczycielki. Spokojnie, na każdego przychodzi czas i każdy znajduje swoją grupę docelową. Możesz mieć swoje studio drzwi w drzwi z inną nauczycielką a i tak gwarantujemy, że obydwie wypełnicie swoje grafiki. Bo każdy z nas przyciąga inne osoby.

• Bycie nauczycielem to ciągły rozwój, szczególnie w dziedzinie, która powiązana jest z ruchem. To jest neverending story, serio! 😀 Co więcej to co na początku drogi z Tobą współgrało nie musi współgrać cały czas. Poprzez rozwój może okazać się, że to co służyło już Ci nie służy i obierasz inny punkt widzenia. To nic złego

• Nie polecamy zakuwania na pamięć 😛 Oczywiście jeżeli masz takie aspiracje to jak najbardziej. Ale rozbijanie całego orderu i zapisywanie go na dysku trwałym w mózgu prawdopodobnie będzie stratą czasu. Ucz się tego co jest Ci potrzebne, co wykorzystasz. Skup się na swoich mocnych stronach i to szlifuj.

Przede wszystkim bądź otwarty na zmiany, na ludzi z branży. My wszyscy wzajemnie współistniejemy. Świat jest lepszy jeżeli ludzie ze sobą współpracują. Dlatego właśnie powstał ten post. Chcemy podzielić się z Wami jako doświadczone nauczycielki i pomoc nie popełnić podstawowych błędów 🙂

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: