Pilatesowe mity

Mimo, że ćwiczenia pilates są na polskim rynku już trochę czasu, wciąż są słabo rozpoznawalne i krążą o nich naprawdę dziwne mity. Ale jestem tu po to by je rozwiać, zatem zaczynamy!

MIT 1 – PILATES TO STRETCHING

Oczywiście w czasie ćwiczeń zwiększa się długość mięśni, ale same ćwiczenia nie polegają na tym by mięśnie rozciągać. Prawidłowe wzmacnianie jednej grupy mięśniowej powoduje rozciąganie grupy przeciwnej. Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim wzmacnianie.

MIT 2 – PILATES TO JOGA

Joga jest kompletnie odrębnym systemem ćwiczeń, o wieloletniej tradycji i wielu komponentach. Ma kompletnie inne zasady i zupełnie inne ćwiczenia. Wspólną częścią może być fakt, że w obu przypadkach ważna jest jedność ciała i umysłu.

MIT 3 – PILATES TO ĆWICZENIA NA DUŻYCH PIŁKACH

A gdzie małe piłeczki, ringa, wałki, taśmy? A gdzie sama mata? Nie wspominając już o sprzęcie dużym jak reformery, cadillaki, krzesła, korektory kręgosłupa czy beczki! Nie mam pojęcia skąd się wzięło, że pilates to ćwiczenia na dużych piłkach. Aczkolwiek podejrzewam, że duży udział w tym miał serial „Magda M”…

MIT 4 – PILATES TO ĆWICZENIA TYLKO DLA KOBIET

Generalnie fitness i fitness kluby to zgromadzenia kobiecych sabatów. Prawdziwi mężczyźni podnoszą ciężary i ćwiczą cross fit! Na szczęście ten pogląd zaczyna się coraz bardziej zmieniać i na zajęciach pilates widać coraz więcej panów. Szczególnie na tych sprzętowych, gdzie faktycznie można wykazać się ciut większą siłą. Ale prawda jest taka, że całe tłumy mężczyzn mają słabe mięśnie, są poprzykurczani i zbytnio ponapinani, a ćwiczenia pilates są dla nich genialnym antidotum.

MIT 5 – I DLA SENIORÓW

Bo jest mało ruchu. Bo się nie skacze pod sam sufit. I nie robi się piruetów na stepie. Seniorzy korzystają z dobrodziejstw pilates faktycznie również z tego względu. Także dlatego, że ćwiczenia nie są obciążające i są bezpieczne dla ich umęczonych wiekiem ciał. Ale należy pamiętać, że sam twórca ćwiczeń, Joseph Pilates, pracował nimi z tancerzami i baletmistrzami. W oryginalnym wydaniu był to całkiem ciężki trening, więc szufladkowanie go tylko pod seniorów jest dużym błędem. A uwierzcie mi, na pilatesie można się naprawdę nieźle zmęczyć i spocić! 😉

MIT 6 – TO TE ĆWICZENIA NA BÓL PLECÓW

Pilates owszem mocno pracuje na tak zwanym gorsecie, czyli grupie mięśni głębokich, których zadaniem jest m.in. stabilizacja odcinka lędźwiowego i miednicy, co faktycznie ma działanie przy problematycznych plecach. Ale nie tylko. Pilates wzmacnia ciało, poprawia jego postawę, wpływa na sylwetkę.

MIT 7 – TYLKO SIĘ LEŻY I ODDYCHA

A w życiu! Fakt, większość ćwiczeń jest w pozycjach niskich, czyli leżących. Fakt, oddech ma olbrzymie znaczenie. Ale halo! Gdzie jest cała reszta założeń tych ćwiczeń? Doświadczony instruktor poprowadzi zajęcia tak by ćwiczenia w płynny sposób przechodziły jedno w drugie, włączając w to oddech, siłę, koordynację i wydłużenie ciała.

MIT 8 – TAM SIĘ NIE CHUDNIE

Z tym mitem się zgodzę. Tam się nie chudnie. Ale pięknie rzeźbi się mięśnie, pracuje nad lepszą sylwetką i bardziej wyprostowaną postawą ciała. Praca na gorsecie mięśniowym daje efekt węższej talii, co wizualnie wygląda korzystnie.

MIT 9 – CIĄGLE ĆWICZY SIĘ TO SAMO

Są instruktorzy idący systemem, w którym pewien schemat powtarza się za każdym razem, aż do jego perfekcyjnego wykonania. Jednakże najczęściej zajęcia są bardzo urozmaicone. W zależności od wiedzy i doświadczenia prowadzącego, każde ćwiczenie można na milion sposobów zmodyfikować.

MIT 10 – PILATES JEST STRASZNIE NUDNY

A w życiu! To najbardziej wciągający i interesujący system ćwiczeń! Serio. Stawia się tu na jakość a nie na ilość, co automatycznie powoduje, że na ćwiczeniach trzeba się skupić. Skupienie nie może być nudne. Odkrywanie nowych mięśni i ruchów w swoim ciele nie ma nic wspólnego z nudą.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: