Rosnący brzuch, spory biust, a za tym idzie szereg zmian posturalnych, z którymi zmaga się ciało kobiety w ciąży. Co zaczyna przypominać jej postawa ciała i jakie konsekwencje niesie to ze sobą?
PRZEDE WSZYSTKIM ROŚNIE BRZUCH

I jest to pierwszy element w całej układance, który wywołuje całą masę zmian w postawie ciała. Rosnące i rozwijające się dziecko w łonie matki potrzebuje coraz więcej miejsca, rozciąga się zatem macica, jelita się przesuwają, a gdy zaczyna brakować miejsca, rozciąga się brzuch. Stopniowo rośnie on w dolnej środkowej części, z centralnym punktem w pępku. Z czasem jednak zaczyna obejmować cały brzuch, od mostka po spojenie łonowe. Najbardziej odczuwa te zmiany mięsień prosty brzucha, którego przebieg jest pionowy, od mostka po spojenie łonowe właśnie. I nie dość, że się rozciąga w całej swojej długości, to jeszcze na wysokości kresy białej (ścięgnistego łącznika na środku brzucha) rozchodzi się na dwa brzuśce, lewy i prawy. Ale owo rozciągnięcie dotyka także pozostałych mięśni brzucha, jak skośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz poprzeczny brzucha. Kiedy mięsień jest rozciągnięty/wydłużony staje się niefunkcjonalny. Efektem tego jest brak siły w przedniej części ciała. Dodatkowo rosnący wraz z dzieckiem brzuch przesuwa ciężar ciała z odcinka krzyżowego kręgosłupa w przód, a dokładnie na przednią część bioder. Powoduje to zaburzenie działania sił i grozi przewróceniem w przód. Dlaczego jednak kobiety w ciąży nie robią tego? Gdyż w bardzo sprytny sposób oszukują biomechanikę, odchylając górną część ciała w tył, równoważąc siły i przesuwając środek ciężkości z powrotem na swoje miejsce.

Jakie to niesie efekty?
- powiększenie lordozy lędźwiowej
- skrócenie i osłabienie mięśni dolnych pleców
- kompresja (obciążenie) odcinka lędźwiowego
- dolegliwości bólowe dolnych pleców
Rosnący biust
W czasie ciąży rozrastają się w piersiach gruczoły mlekowe przygotowując się do produkcji mleka. Powoduje to, że piersi stają się nie tylko znacznie większe, ale i cięższe. Zamyka to klatkę piersiową, ciągnie barki w przód skręcając do wewnątrz kości ramienne i zwiększa krzywiznę odcinka piersiowego. Mięśnie klatki piersiowej są przykurczone i osłabione, zaś mięśnie górnej części pleców są wydłużone i również osłabione.
Postawa kifotyczno-lordotyczna?
Tak, postawa ciała kobiety w ciąży zaczyna przypominać postawę kifotyczno-lordotyczną.
Patrząc od góry na ciało kobiety ciężarnej można zauważyć:
- wysuniętą w przód głowę
- zamkniętą klatkę piersiową
- wyraźnie zaznaczoną krzywiznę górnych pleców
- wystający brzuch ciążowy
- wyraźnie pogłębioną krzywiznę dolnych pleców
- wypchniętą w tył pupę
- zgięte biodra
- nadmiernie wyprostowane kolana

Jak poprawić ciążową postawę ciała?
- wzmacniać mięśnie górnych pleców
- rozciągać mięśnie klatki piersiowej i otwierać klatkę piersiową
- mobilizować barki
- pracować nad powrotem łopatek na swoje miejsce
- rozluźniać mięśnie dolnych pleców
- mobilizować biodra i je otwierać
- wzmacniać pośladki i tylną część ud
ĆWICZENIA DLA KOBIET W CIĄŻY Z NAJDZIESZ TU