RUCH W SKOLIOZIE?

Dlaczego jest to takie ważne?

To temat, który przewija się na moim profilu bardzo często. Ale nie bez powodu. Jak dobrze wiesz skolioza jest schorzeniem, z którym boryka się naprawdę spora część populacji… takie są fakty. A skutki jej są, hmm, delikatnie mówiąc, niebezpieczne dla naszego organizmu.

Małe przypomnienie teoretyczne czym jest skolioza!

SKOLIOZA jest przypadłością mylnie nazywaną bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Owszem, takie też jest, ale oprócz tego następuje spłaszczenie krzywizn, czyli kifozy i lordozy oraz bardzo często rotacja. Więc jest to skrzywienie o charakterze trójpłaszczyznowym:

*w płaszczyźnie czołowej;
*w płaszczyźnie strzałkowej;
*w płaszczyźnie poprzecznej.

Prawidłowo ukształtowany kręgosłup przybiera postać litery S. W skoliozie sytuacja się trochę zmienia (delikatnie rzecz ujmując). Najczęściej spotyka się skoliozę o pierwotnym łuku prawostronnym w odcinku piersiowym i wtórną lewostronną w odcinku lędźwiowym. Często można też spotkać samą prawostronną skoliozę w odcinku piersiowym, bez zmiany kształtu w odcinku lędźwiowym. Do tego potrafi dojść garb łopatkowy i wał lędźwiowy. Ale! Pamiętajmy, że o skoliozie możemy mówić dopiero wtedy, gdy kąt krzywizny kręgosłupa jest większy niż 10 stopni!

skolioza

Wydawałoby się, że nie jest tak źle, ale zauważ proszę, że SKOLIOZA TO NIE TYLKO KSZTAŁT KRĘGOSŁUPA.

Wpływa ona także na:

*zmianę kształtu płuc,

*zmianę naciągnięcia skóry, tkanek, powięzi,

*nacisk na narządy wewnętrzne, często ich przemieszczenie,

*nacisk na nadnercza i jajniki,

*zmianę napięcia w naczyniach krwionośnych i nerwach,

*samopoczucie.

A wiesz co dzieje się z Twoim kręgosłupem w momencie kiedy zaczynają pojawiać się tzw. łuki boczne?!

TWÓJ KRĘGOSŁUP ZACZYNA SIĘ SPŁASZCZAĆ! Oznacza to, że mamy do czynienia z zanikaniem krzywizn w płaszczyźnie strzałkowej. Powoduje to, że Twój kręgosłup zaczyna tracić swoją ruchomość i elastyczność.

Brzmi strasznie co? Ale gorsze są tego skutki..

Brak krzywizn sprawia, że kręgosłup staje się znacznie mniej odporny na uszkodzenia i urazy.. i chyba nie muszę wyjaśniać jak niebezpieczne jest to dla Twojego zdrowia.

Biorąc pod uwagę jak wiele osób zmaga się ze skoliozą postanowiłam wyjść temu naprzeciw tworząc warsztaty pt. „ĆWICZENIA W SKOLIOZIE”.  Najbliższe szkolenie odbędzie się 7 marca w Bydgoszczy, możesz się na nie zapisać wchodząc w link –> ĆWICZENIA W SKOLIOZIE-SZKOLENIE BYDGOSZCZ

Szkolenie dostarczy Ci wiedzę dzięki, której nauczysz się rozpoznawać i określać skoliozę, jej kształt oraz kierunki. Wspólnie dobierzemy i opracujemy najlepsze ćwiczenia dla danych typów skoliozy oraz stworzymy listę zasad jak ćwiczyć z klientem ze skoliozą.

Tak naprawdę jedyną słuszną i skuteczną metodą walki ze skoliozą jest wdrożenie ćwiczeń mobilizacyjnych, których celem jest zwiększenie ruchomości i elastyczności kręgosłupa.

„syrenka” jest bardzo popularnym ćwiczeniem wdrażanym w trakcie leczenia skoliozy. Rozciąga mięśnie po wklęsłej stronie łuku i skraca mięśnie po stronie wypukłej.

 

 

 

 

Trakcja kręgosłupa to ćwiczenie, które możesz wykonać w domu wykorzystując do tego chociażby framugę drzwi.

 

 

 

Nie dopuść do sytuacji, w której ryzykować będziesz swoim zdrowiem!

A więcej informacji o pilatesie skoliotycznym znajdziesz na moim blogu o TU

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: