Praca dolnego brzucha poprawnie VS niepoprawnie

Chyba spodobały mi się te porównania, gdyż, jak widzicie, już któryś z kolei wpis zestawiam ze sobą albo sprzęt, albo ćwiczenia, albo, tak jak dziś, pewien często spotykany problem. Problem wynikający z niewiedzy lub też braku przykładania uwagi do wykonywania ćwiczeń. Dolny brzuch – ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Oto jest pytanie… Jak wiecie praca dolnego brzucha może wiązać się z wieloma korzyściami dla naszego ciała. Dlatego tym bardziej warto jest przyłożyć szczególną uwagę do tego czy pracujemy źle czy dobrze☺️

To może zacznijmy od tego czego robić się nie powinno!

Zdecydowanie na pierwszym miejscu umieściłabym fakt, aby nie robić gwałtownych ruchów ciała! Podczas takiego zrywu może dojść do największej liczby kontuzji. Zależy nam na tym, aby pracowało całe ciało. I nie chodzi mi tu o jednoczesną pracę nóg, rąk i tułowia, ale o pracę zarówno mięśni położonych zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zatem każdy zamach, będący ruchem niekontrolowanym, używa mięśni zewnętrznych, nie uruchamiając praktycznie tych najważniejszych, czyli głębokich. Dodatkowo, zamach często oznacza brak siły czy elastyczności i daje kompensacje innymi częściami ciała niż te co pracować powinny.

Kolejno, nie wykonuj zamachów i nie upadaj ciałem bez kontroli! Niech cały ruch przebiega płynnie i powoli. Z kontrolą wejście w górę i powolne zejście w dół. Kontrola i płynność ruchu przede wszystkim. Pomijam już fakt, że są to jedne z zasad ćwiczeń Pilates.

W tym wszystkim niezwykle ważne jest ułożenie ciała! Co mam na myśli?

W momencie, gdy schodzimy miednicą w dół, ale również jak wchodzimy w górę, musimy pamiętać o tym, by kość krzyżowa „przyklejona” była do maty! Jest to absolutnie konieczne!

No dobrze, a teraz powiecie, ale co z brzuchem podczas takiego ćwiczenia ? Wiemy już jakie jest prawidłowe ułożenie ciała, wiemy, że nie należy się zrywać. Ale co z tym brzuchem?

Zwróć uwagę na to jak zachowuje się Twój brzuch w trakcie ruchu. Czy spłaszcza się czy wybrzusza. Jeżeli brzuch podczas ćwiczenia zachowuje się prawidłowo, to zauważysz jego spłaszczanie. Jeżeli natomiast ruch będzie nieprawidłowy, zaobserwujesz wybrzuszenie z mięśnia prostego brzucha.

Poruszę tu jeszcze jedną istotną kwestię. Mianowicie fakt, że w jednej z faz ćwiczenia, tej kiedy w biodrach jest więcej niż kąt prosty, bardzo mocno zaczyna pracować zginacz biodrowo lędźwiowy. Dopiero zbliżenie kolan do brzucha i mniejszy kąt w biodrach, wyłącza poniekąd ten mięsień, dając większą pracę dla samego brzucha.

Nagrałam dla Was również filmiki gdzie pokazuje jak NIE ROBIĆ oraz jaka jest POPRAWNA praca dolnego brzucha

Jako pierwszy idzie filmik z wersja JAK NIE ROBIMY!

Szczerze powiem, że przy nauczonym poprawnym wzorcu ruchu, nie było mi łatwo wykonać te koślawe wygibasy 🤣 Zdaję sobie jednak sprawę i doświadczam takich wygibasów u osób, które z ćwiczeniami dopiero się zaznajamiają. Są po prostu na początku swojej prawidłowej drogi 😉

Drugi filmik to nie podpucha🙂 Moje ruchy na nim są jak najbardziej poprawne

I tu widzicie wszystkie te ważne aspekty, które wcześniej opisałam.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: