POGŁĘBIONA KIFOZA – CO DALEJ?

Kręgosłup, czy ten anatomiczny czy ten moralny, to niezwykle ważny element układanki całego ciała. Kręgosłup jest naszym wewnętrznym rusztowaniem oraz ochroną przebiegających w nim nerwów i rdzenia kręgowego. Kręgosłup ma tak wiele funkcji i pełni taką dużą rolę w naszym organizmie, że dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie powinno być priorytetem.

Przystosowanie naszych kręgosłupów do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała, unoszenia głowy, poruszania się oraz generalnie do funkcjonowania, przejawia się zarówno w jego kształcie, jak i w sposobie zestawienia trzonów kręgowych. Prawidłowa postawa ciała jest warunkiem odpowiedniego rozwoju fizycznego i psychicznego. W momencie, gdy postawa ciała zostaje zaburzona a dane odcinki kręgosłupa są nieprawidłowo odchylone w przód, tył lub bok, mamy do czynienia z wadami postawy. Kręgosłup, aby perfekcyjnie łagodzić wstrząsy, amortyzować ruchy, a jednocześnie być silny i elastyczny, jest uformowany w kształt litery S. Odcinek szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu, co określamy mianem lordozy, natomiast odcinek piersiowy i krzyżowy wygięte są do tyłu, co określamy mianem kifozy. I tak oto mamy dwie lordozy i dwie kifozy. Problem zaczyna się wtedy, gdy są one nadmiernie wygięte w którąś ze stron…

Prawidłowe krzywizny kręgosłupa. Źródło: imp.lodz.pl

Tak naprawdę ciężko obecnie spotkać osobę nie posiadającą jakichś problemów związanych z kręgosłupem. Przyjrzyj się temu wychodząc do sklepu. Ile osób ma zamkniętą klatkę piersiową, ile osób się garbi, ile osób ma nienaturalnie wypchniętą pupę do tyłu? Tych problemów jest całkiem dużo, ale dziś chcę się skupić na jednym, bardzo często zauważalnym wśród społeczeństwa. Być może problem dotyczy również Ciebie.

POGŁĘBIONA KIFOZA.

Kifoza jest naturalną krzywizną kręgosłupa, charakteryzującą się jego wygięciem do tyłu. Fizjologicznie z kifozą mamy do czynienia w odcinku piersiowym i nie jest ona niczym niezwykłym. Natomiast prawidłowe krzywizny kręgosłupa potrafią wymknąć się spod kontroli co prowadzi do powstania patologii kręgosłupa tj. chociażby głębokiej kifozy – hiperkifozy.

Kifoza pogłębiona. Źródło: onkolmed.pl

Kifoza pogłębiona (hiperkifoza, plecy okrągłe) polega na stopniowo postępującym, nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że kifoza dotyczy nie tylko kości, ale także w równym stopniu mięśni i więzadeł. Co jeszcze należy tu podkreślić to fakt, że konsekwencje hiperkifozy dotyczą także tych części ciała, które znajdują się wkoło, co w efekcie może wpłynąć na całe ciało.

PRZYCZYNY POWSTANIA GŁĘBOKIEJ KIFOZY

Najczęstszą przyczyną powstawania okrągłych pleców jest nieprawidłowa i niezadbana postawa ciała przyjmowana na co dzień, a w szczególności długotrwałe przebywanie w zgarbionej pozycji, przez co w efekcie dochodzi do dystonii mięśniowej (nierównowaga statyczna mięśni). Dzisiejsze czasy ewidentnie temu sprzyjają, nie tylko praca siedząca, ale ogólnie większość dnia spędzana w pozycji siedzącej i zgarbionej. Ta przewaga zgięcia nad wyprostem przez znaczną część dnia, powtarzana regularnie przez długi okres czasu, daje swoje efekty w postaci przykurczów mięśni klatki piersiowej oraz wydłużenia mięśni grzbietu.

Przyczyną nabytej pogłębionej kifozy mogą być choroby kręgosłupa tj. (krzywica czy choroba Scheuermanna). Ale powiedzmy sobie szczerze, że kwestie chorobowe czy urazowe stanowią odsetek problemów. Niestety najczęściej spotykaną przyczyną jest najogólniej rzecz ujmując, brak higieny życia, czyli brak dbania o swój kręgosłup.

Głęboka kifoza dotyka często grupy osób z problemami natury psychicznej tj. niska samoocena, zamknięcie w sobie, depresja, smutek i przygnębienie.

CHARAKTERYSTYKA GŁĘBOKIEJ KIFOZY

Przede wszystkim przy tym problemie charakterystycznym punktem są zaokrąglone plecy, a w zaawansowanym stadium garb. Rozwijając wątek zaobserwować możemy:

  • zamknięcie klatki piersiowej
  • zrotowanie kości ramiennych do wewnątrz
  • odsunięcie od siebie (protrakcja) łopatek
  • wysunięcie głowy w przód

Od strony mięśniowej sytuacja wygląda następująco:

  • przykurczone są: mięsień piersiowy większy i mniejszy, mięsień naramienny w przedniej części, biceps, zębaty przedni, podobojczykowy, rotatory wewnętrzne stawu barkowego
  • rozciągnięte są: mięsień równoległoboczny większy i mniejszy, czworoboczny grzbietu. prostownik grzbietu w odcinku piersiowym
Plecy okrągłe.

KONSEKWENCJE GŁĘBOKIEJ KIFOZY

Przechodzimy do najważniejszej kwestii czyli konsekwencji jakie powoduje w naszym ciele pogłębiona kifoza. To wcale nie są małe konsekwencje i zaraz się o tym przekonasz!

Przede wszystkim pogłębiona kifoza piersiowa powoduje nacisk na płuca, czego efektem jest ograniczone oddychanie! Jak to się dzieje? Klatka piersiowa i obręcz barkowa zamyka się w przód, natomiast otwiera się do tyłu. Przepona, główny mięsień oddechowy, również ulega przykurczeniu. Tak samo jak mięśnie międzyżebrowe. Niemożliwe jest zatem wzięcie pełnego oddechu rozszerzającego klatkę piersiową we wszystkich kierunkach.

Ponadto zmniejsza się:

  • ruchomość obręczy barkowej
  • ruchomość wyprostna odcinka piersiowego

Niemożliwe, lub bardzo utrudnione, zatem stają się proste czynności dnia codziennego jak zapinanie stanika, drapanie się po plecach, czy chociażby skręcanie się na boki (odcinkiem piersiowym a nie całym ciałem). Pogłębienie kifozy piersiowej ogranicza ruchomość samego odcinka piersiowego w ruchach wyprostnych, skrętnych i dobocznych.

Czujemy duże napięcie w obrębie szyi i karku, a efektem tego potrafią być częste bóle głowy, a nawet szumy uszne. Wszystko dlatego, że pogłębienie kifozy piersiowej skutkuje mocnym wysunięciem głowy w przód i dysbalansem w napięciu mięśni szyi i karku.

Może wystąpić uszkodzenie stożka rotatorów. Na stożek rotatorów składają się 4 mięśnie. 3 z nich rotują ramię do wewnątrz, a tylko 1 na zewnątrz. Nie łatwo o uraz, kiedy 3 z 4 mięśni są mocno skrócone, a 4 biedny nie jest w stanie się im przeciwstawić.

Pogłębiona kifoza skutkować będzie także dolegliwościami ze strony dolnych pleców. Bardzo często efektem zwiększonego wygięcia w odcinku piersiowym jest zwiększone wygięcie w odcinku lędźwiowym. Co wiąże się dolegliwościami bólowymi ze strony nadmiernie napiętych mięśni, zmniejszeniem ruchomości, a tym samym funkcjonalności.

To nie są błahe konsekwencje. Jak widzisz o okrągłe plecy warto zadbać i to priorytetowo. Dlatego mam dla Ciebie kilka ćwiczeń, które możesz wykonać w domu. Oczywiście w przypadku wszelakich schorzeń polecam najpierw wizytę u specjalisty i odpowiednie dostosowanie formy ruchu, tak by stan Twojego kręgosłupa się polepszał.

ĆWICZENIA NIWELUJĄCE POGŁĘBIONĄ KIFOZĘ

Głównie warto zwrócić uwagę na ćwiczenia rozluźniające i otwierające klatkę piersiową.

Ćwiczenia oddechowe, otwieranie ramion i zwiększanie ruchomości w stawach ramiennych,

wzmacnianie górnej części pleców,

prostowanie odcinka piersiowego,

Jeżeli obserwujesz u siebie lub swoich bliskich plecy okrągłe, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą w celu walki z tym schorzeniem. Nie warto odwlekać takich spraw bo konsekwencje mogą się pogłębiać.

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: