KRĘGOZMYK – CO MOŻESZ ĆWICZYĆ

Słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim?

A może to jest właśnie to z czym walczysz?

Szukasz dla siebie pomocy?

Spróbuję jak najlepiej tylko potrafię pomóc Ci w zrozumieniu tej przypadłości oraz pokażę co możesz zrobić w sytuacji, kiedy takową przypadłość posiadasz 😉

Zacznijmy od części teoretycznej, by później przejść do praktyki, czyli filmików z ćwiczeniami 😉

CO TO TAKIEGO TEN KRĘGOZMYK?

KRĘGOZMYK  jest stanem, polegającym na zsuwaniu się jednego kręgu z drugiego. Zwykle lokalizuje się go w obrębie połączenia lędźwiowo-krzyżowego. Umiejscowienie powoduje, że oprócz dolegliwości typowo bólowych (są one konsekwencją ucisku struktur nerwowych zwartych w kanale nerwowym i wzmożonego napięcia elementów wiązadłowych, torebkowych oraz samego krążka międzykręgowego), obserwuje się również zmiany w lokalizacji środka ciężkości. A konsekwencjami tego są zmiany w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i właściwego wzorca chodu.

Ciekawostką jest fakt, że kręgozmyk spotykany jest wyłącznie u rasy ludzkiej.

 

KLASYFIKACJE KRĘGOZMYKÓW

Najprostsza klasyfikacja odnosi się do miejsca ich występowania. Najczęściej umiejscowione są w połączeniu lędźwiowo-krzyżowym tj przestrzeni L5/S1. Szacuje się, że lokalizacja kręgozmyku na tym poziomie występuje u 82 % wszystkich przypadków.  11% dotyczy segmentu ruchowego L4/L5, a zaledwie 7% kręgozmyków występuje w przestrzeni kręgowej L3/L4. Dlaczego właśnie tak? Jest to miejsce najbardziej obciążone w całym kręgosłupie. Dodatkowo element ruchomy, jakim jest ostatni kręg lędźwiowy, jest ustawiony pod bardzo ostrym kątem względnie nieruchomego kręgu S1.

Znalezione obrazy dla zapytania: kręgozmyk

 

Jednak klasyfikacją, którą najczęściej stosuje się przy określaniu stopnia kręgozmyku, jest klasyfikacja Meyerdinga.  W klasyfikacji tej określany jest stopień ześlizgu górnego trzonu kręgosłupa w stosunku do kręgu znajdującego się poniżej.

Wyróżnia się pięć stopni ześlizgu:

  • stopień I: 1-25% ześlizgu,
  • stopień II: 26-50% ześlizgu,
  • stopień III: 51-75% ześlizgu,
  • stopień IV: 76-100% ześlizgu,
  • stopień V: bardzo rzadki stopień zwany spondyloptozą,czyli całkowitym ześlizgiem.

 

Wyróżnić możemy jeszcze  parę innych klasyfikacji, między innymi klasyfikację Taillard’a.  Ale nie jest to artykuł naukowy a wpis na blogu, dlatego rozpisywanie dalszych możliwości określania stopnia ześlizgu mija się z celem.

 

JAKIE SĄ OBJAWY KRĘGOZMYKU?

W stadium początkowym objawia się w postaci bólu promieniującego do kończyn dolnych. Dolegliwości te nasilają się podczas siadania i wstawania.

 

W kolejnych stadiach ból nasila się, dochodzi do tego trudność w poruszaniu się. Dzieje się tak dlatego, że korzenie nerwowe zostają uciśnięte. Pojawić się mogą także problemy z trzymaniem moczu oraz niedowład.

Wizualnie można zobaczyć kręgozmyk patrząc na linię wyrostków kolczystych kręgosłupa i widząc „brak” jednego z nich. Oczywiście tylko wtedy jeśli kręg wysuwa się w stronę brzuszną, gdyż jeśli wysuwa się w stronę grzbietową (co jest bardzo bardzo rzadkie, ale raz miałam klientkę z taka sytuacją) wtedy zobaczysz wystawanie poza linię.

Jeżeli utożsamiasz się z podanymi wyżej dolegliwościami udaj się do lekarza w celu diagnostyki. Podane objawy mogą ale nie muszą wskazywać na kręgozmyk. Aby wiedzieć to na 100% trzeba wykonać badania obrazowe.

 

JAK LECZYĆ KRĘGOZMYK?

Między nami mówiąc to zależy do kogo udasz się z tym rozpoznaniem. Gwarantuje, że neurochirurg przedstawi Ci najmniej ciekawe rozwiązanie, którym będzie poddanie się zabiegowi operacyjnemu. Fizjoterapeuta natomiast wskaże Ci tor bardziej rozsądny (tak uważam), głównie ze względu na to, że jest on mniej inwazyjny. Rozwiązaniem tym jest kinezyterapia. A jest to nic innego jak leczenie ruchem. Uważam, że jeżeli istnieją sposoby inne niż położenie się pod skalpel, to zdecydowanie powinno się z nich korzystać w pierwszej kolejności.

Główne założenia ćwiczeń dla osób z kręgozmykiem:

  • nie wykonuj ruchów, które idą w stronę pogłębienia kręgozmyku. Czyli jeśli jest on w przód (w stronę brzuszną, a na ogół tak właśnie jest) to nie rób przeprostów kręgosłupa. Zwracaj uwagę na leżenie na brzuchu (możesz na początku mieć podkładkę pod brzuch, ale potem pamiętaj, by pilnować napięcia mięśni brzucha i prawidłowej postawy!), klęki podparte (jak i wszystkie podpory), wygięcia w tył
  • wykonuj za to ruchy, które idą od kręgozmyku, czyli skłony w przód, brzuszki, rollowania kręgosłupa, leżenie tyłem
  • konieczne jest wzmocnienie mięśni brzucha oraz uelastycznienie, a dalej wzmocnienie mięśni pleców. Generalnie chodzi o równowagę w rejonie całej talii
  • wykonuj ćwiczenia na boku, wzmacniaj tu pośladki
  • leżenie na plecach z nogami opartymi o ścianę lub o siedzisko krzesła powinno sprawić Ci przyjemną ulgę

 

Dlatego właśnie przygotowałam dla Ciebie klika ćwiczeń, które możesz wykonać sam w domu. Jeżeli natomiast chcesz zadbać o swój kręgosłup pod okiem fizjoterapeuty/trenera, jestem do Twojej dyspozycji 😉

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowane przez magdapilates

instruktor i trener personalny Pilates, miłośniczka ćwiczeń Pilates i zdrowego aktywnego trybu życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: